По осем години затвор за отвлеклите и ограбили таксиметров шофьор
По осем години затвор за отвлеклите и ограбили таксиметров шофьор / Дарик Добрич

Добричкият окръжен съд призна за виновни 36-годишния Ивелин Ангелов, 40-годишния Злати Петров и 26-годишния Антон Христов в грабеж на таксиметров шофьор от Добрич. Престъплението е извършено на 27 и 28 юни т.г. след като тримата са отвлекли от областния град таксиджията и са го принудили да ги закара до село Батово. Чрез сила и заплашване по пътя те са отнели от 36-годишния мъж чантичка, кожен портфейл, два мобилни телефона, радиостанция, портативен телевизор, мъжки спортни обувки, чорапи, слънчеви очила, туба с течност за чистачки и сумата от 81 лева, всичко на стойност 973 лева. Накрая, близо до селото, са го завързали на дърво и изоставили.

За Ангелов и Петров престъплението е извършено при условията на опасен рецидив и Добричкият окръжен съд им наложи наказание 8 години лишаване от свобода, което да изтърпят при първоначален строг затворнически режим в затворническо общежитие от закрит тип. Петров трябва да излежи отделно още 11 месеца и 21 дни по присъда на Районен съд - Балчик от 2007 г.

Антон Христов е осъден на 2 години лишаване от свобода при първоначален строг затворнически режим в затворническо общежитие от закрит тип. За него ще се полагат медицински грижи, предвид заболяването му - умствена недоразвитост от лека степен. Той ще излежи още 4 месеца лишаване от свобода по присъда на Районен съд - Добрич от 2008 г.

Добричкият окръжен съд постанови тримата да заплатят на пострадалия обезщетение от 1465 лева за причинените му имуществени вреди, ведно със законната лихва. При процедурата съкратено съдебно следствие, по която протече делото, съдът е задължен и намали с 1/3 определените на подсъдимите наказания - по 12 години затвор за Ангелов и Петров, и 3 години за Христов, уточняват от пресцентъра на съда. По-ниското наказание на последния е съобразено със смекчаващите вината му обстоятелства - психичното заболяване и второстепенното му участие в извършване на престъплението.

Дарик припомня, че в 22.30 ч. на 27 юни тримата обвиняеми, са наели такси в кв. "Христо Ботев" в Добрич за село Плачи дол. Казали на шофьора да кара към центъра на града и по пътя Ангелов, който седял зад водача, опрял нож до гърлото му. Петров, който бил на предната седалка, изскубнал радиостанцията на таксито. Колата минала покрай два спрени полицейски патрула, но Ангелов опрял ножа на кръста на шофьора и го предупредил, че ще го намушка, ако се обади на полицаите. Извън града, Ангелов седнал да шофира, а пострадалият сложили на задната седалка между другите двама подсъдими. След Плачи дол Ангелов спрял и изкъртил табелата "такси" от покрива на автомобила. По черен път за село Безводица отново спрели и принудили таксиметровия шофьор да си свали маратонките и чорапите, след което вързали ръцете и краката му и го вкарали в багажника. Предупредили го, че ако не създава проблеми ще остане жив. Докато пътували между Сенокос и Оброчище, на 2 км от село Батово двигателят на автомобила се повредил и той спрял. Ангелов изкъртил и взел портативния телевизор от колата. Заедно с Петров вързали седнал за дърво таксиметровия шофьор с кабел и със собствения му кожен колан. Тримата тръгнали пеш към Батово.