Генералният секретар на НАТО Марк Рюте се очаква да се срещне днес в Белия дом с американския президент Доналд Тръмп, предаде ДПА.
Разговорът се очаква да се фокусира върху очакванията на Вашингтон от срещата на върха на НАТО идния месец - особено върху исканията на САЩ за бързо разширяване на европейския отбранителен капацитет.
Срещата на върха на НАТО се планира да се проведе на 7 и 8 юли в Анкара и в нея ще участват лидерите на 32-те страни членки на Алианса. Като гост е поканен украинският президент Володимир Зеленски.
Очаква се още Рюте и Тръмп да обсъдят засилващото се напрежение вътре в Алианса, което е налице, след като съюзниците от НАТО отказаха да подкрепят американската военна кампания срещу Иран.
Висши американски представители, сред които министърът на отбраната Пийт Хегсет и държавният секретар Марко Рубио, определиха поведението на съюзниците като срамно.