/ БТА

Тайни тунели и коридори, GPS заглушител с предполагаема военна мощност и връзки с известни фигури от подземния свят - около ресторант в столичния квартал „Драгалевци“ се натрупват все повече въпроси след полицейската акция в заведението. При операцията беше съобщено за открит и обезвреден GPS заглушител. 

Аз все още не съм видял какво са намерили. Дали е антидрон система, дали е само заглушител. Една антидрон система може да включва различни компоненти - радари, антени, камери". Това обесни в „Здравей, България” Тодор Иванджиков от Асоциацията на българска авиационна индустрия.

По думите му само по описанието не може да се определи и стойността на подобно оборудване. „Тя може да струва от 10 хиляди, 100 хиляди до милиони“, посочи Иванджиков, като уточни, че точната оценка зависи от конкретното устройство, неговата мощност и честотите, които може да заглушава.

Именно техническите характеристики са ключови, тъй като по думите му смущения са били регистрирани в продължение на няколко дни. Ако това бъде потвърдено, би означавало, че устройството не е било включено еднократно. 

Версия за заглушителя в „Драгалевци” – най-вероятно е военен

Иванджиков обясни, че заглушаването на GPS не означава автоматично загуба на контрол над самолета. Авиационните системи са проектирани с резервираност и пилотите са обучени да действат при отпадане на GPS навигацията. „Системите са дублирани и дори тройно подсигурени. Самолетът винаги има сигурност на полета“, каза той.

По думите му при отпадане на GPS сигнал самолeтът може да премине към конвенционални радионавигационни средства и други системи за навигация и заход. „Така че няма такава опасност за полетите. Неприятно е, защото винаги човек свиква на по-лесното и по-доброто“, допълни авиационният експерт. Въпреки това продължителното заглушаване на сигнали в близост до летище е сериозен въпрос за сигурността и изисква изясняване от компетентните институции.

Според Иванджиков именно техническите подробности ще покажат колко сериозен е случаят - какъв е произходът на оборудването, кой го е закупил, кога е придобито и с каква цел е използвано.

Един от въпросите, които възникват, е защо подобна техника би била необходима на частен обект. Сред обсъжданите версии е защита срещу дронове и евентуално предотвратяване на наблюдение или нападение от въздуха. „По-рано заглушаваха GSM-ите около палатите си, след това започнаха да заглушават GPS-а, за да не бъдат засичани с дрон“, коментира  криминалният журналист от "24 часа" Кирил Борисов. Според него хората, които са използвали системата, вероятно са имали причина да се притесняват от подобно наблюдение.

Около мястото, в което беше открито заглушаващото устройство има и други въпроси. Ресторантът от години е свързван в публичното пространство с имена от криминалните среди, сред които Христофорос Аманатидис, известен като Таки, и Размиг Чакърян, познат с прякора Ами. По документи обаче собственик и управител на дружеството, свързано със заведението, е гръцки гражданин.

„Може и да е подставено лице, но в това заведение, се събират нестандартни хора“, коментира Кирил Борисов. Журналистът направи паралел и с ресторант „Осемте джуджета“, който беше в центъра на разследвания, свързани с бившия следовател Петьо Петров, известен като Пепи Еврото.

Един от най-загадъчните въпроси около заведението е свързан с твърденията за подземни коридори и тунели към съседни сгради. В публичното пространство се появиха версии, че подобни съоръжения биха могли да бъдат използвани за незабелязано напускане на комплекса. Това се свързва и с бягството на Петров по време на акция, при която той не беше задържан.

По отношение на Размиг Чакърян беше припомнено, че той е бил свързван с Красимир Каменов, известен с прозвището Къро, а впоследствие и с Христофорос Аманатидис. След убийството на Каменов в Южна Африка през 2023 г. около тези връзки се появиха различни версии, но публично потвърдени доказателства за тяхната връзка с убийството няма. „Официално беше казано, че Размиг Чакърян е бил приближен на Красимир Каменов - Къро. След това е минал на служба при Христофорос Аманатидис“, посочи Борисов.

Той припомни и че след акцията през 2023 г. са били претърсвани имоти, но резултатите от действията на службите така и не са станали напълно ясни.

Сега въпросът е дали откритият GPS заглушител ще доведе до по-сериозно разследване и дали институциите ще установят кой стои зад придобиването и използването на техниката. Особено важен е въпросът дали оборудването е било предназначено единствено за защита от дронове или е имало друга функция. „Най-вероятно е това“, коментира Борисов за версията, че системата е била предназначена за защита от евентуален атентат или въздушно наблюдение.

Добави ни в предпочитани източници в Google