Да бързаме бавно по пътя към морето
Да бързаме бавно по пътя към морето / DarikNews.bg, архив
Да бързаме бавно по пътя към морето
81292
Да бързаме бавно по пътя към морето
  • Да бързаме бавно по пътя към морето

В разгара на лятото морето е мечта. Кой ли не прелиства в съзнанието си картини от любимите места? Някой има предпочитания за пребиваване в луксозен комплекс, друг за отмора в тихи слабо населени кътчета. Независимо какви са морските ни блянове тяхното осъществяване зависи от това да стигнем до мястото здрави и в добро настроение. Което означава, че ни предстои да попътуваме.

Северна България не е известна с кой знае колко добрите си отсечки, но има един участък от пътя София - Варна, по който трябва да се проявява особена бдителност.

"Участъкът в местността Функата край Севлиево е с концентрация на пътно-транспортни произшествия. 51 са те от юли 2014 г. до юли 2015 г. Тежките са девет, толкова са и загиналите. Ранените са шест", казва Пенчо Пенчев, началник на Пътна полиция при ОД МВР - Габрово.

Превишаване на скоростта и навлизане в лентата за насрещно движение, са сред основните причини за катастрофите там.

"Част от основните причини за настъпване на ПТП са високите температури и умората при шофьорите", казва Пенчев. Той съветва да се правят периодични почивки - на всеки 100 км. да се спира за 10 минути.

"Ако водачите усетят, че умората е настъпила по-рано да търсят варианти да почиват по-често", съветва шефът на пътна полиция.

И така, "Бавно, но сигурно", е казал народът. Още повече, че ако човек реши да направи кратка отбивка от главния път за морето може да види уникални природни, исторически и културни ценности.

От пътя между Севлиево и Габрово се вижда Витата стена - шеметна гледка. Само местен човек може да те изведе на скалите, но преживяването е неповторимо.

Пътешествието с отбивка от главния път за морето би могло да продължи към резервата Боженци. Прохладни вечери, балканска кухня и добри цени за нощувка. Заслужава си. Още повече, че съвсем наблизо е разположено село Съботковци, където освен удобни места за нощуване, може да се влезе в запазен от времето на турското робство храм. И да се види неговото чудо. В буквалния смисъл на думата.

Храм "Св. Николай Чудотворец" в село Съботковци е един от най-старите, запазени в габровския регион. Построен е със средства на местното население през 1867 година от Уста Генчо, ученик на Кольо Фичето.

Той прави църквата "Успение Богородично" в Габрово, сградата на Априловската гимназия и Катедралата във Варна.

Целият иконостас на храма е от 60-те години на 19 век. В храма се пази и парче от старата камбана, на което е изобразен Св. Георги. Образът на светеца буквално отхвръкнал, когато разрязвали с лазер камбаната, за да я отлеят наново. На следващия ден бил Гергьовден. Как си обясняват местните хора това? Като малко чудо. Не са необходими обяснения.


На 7 август слушайте предаването "Витамин" по Дарик радио.