В сряда (16 април) депутатите дебатират втория вот на недоверие към кабинета "Желязков“. След като „предварително обреченият на провал“ – първият вот на недоверие към правителството не мина, вторият бе внесен малко след това – на 10 април, по инициатива на парламентарната група "Морал, единство, чест“ (МЕЧ) с подписите и на "Възраждане“, и на "Величие“. Вотът е за корупция в четири или пет секторни политики.
Ето какви са нагласите на отделните парламентарни групи в Народното събрание. Дебатите относно втория вот на недоверие можете да прочетете тук:
Парламентът дебатира по втория вот на недоверие към кабинета „Желязков“ (НА ЖИВО)
Кой ще подкрепи втория вот на недоверие към кабинета „Желязков“?
„Продължаваме промяната–Демократична България“
Николай Денков
Няма да участваме в утрешното гласуване на вота на недоверие, за да подкрепим най-важния приоритет – а именно влизането в еврозоната, където се решава нашето европейско бъдеще. Това заяви пред журналисти в парламента Николай Денков от ПП-ДБ във връзка с предстоящите дебати по вота на недоверие.
Лена Борисолавова
"От наша гледна точка ситуацията не е нова, защото влизането в еврозоната остава приоритет за ПП-ДБ и именно във връзка с борбата с корупцията това е един от най-силните инструменти. Виждаме в момента как се избират регулаторите". Това коментира пред журналисти Лена Бориславова от ПП във връзка с напускането на ДПС-ДПС на управляващото мнозинство.
"Дори ние да подкрепим вота на недоверие, той няма как да мине, защото Делян Пеевски получава това, което иска, от Бойко Борисов", допълни тя.
"Трупаше се дълго време напрежение при ДПС-ДПС. Ние виждахме, че те няколко пъти обсъждаха дали да остават в управлението", коментира още Бориславова.
„ДПС-Ново начало“
Искра Михайлова
Повтаряме за кой ли път – България има нужда от правителство, което да работи за хората сега, а не в някакви бъдещи моменти, каза пред журналисти на влизане в парламента зам.-председателят на парламентарната група (ПГ) на „ДПС – Ново начало“ Искра Михайлова преди дебатите по втория вот на недоверие към кабинета „Желязков" на тема корупция. Вотът бе внесен по инициатива на МЕЧ и с подписите на "Възраждане“ и на "Величие“.
Тя допълни, че все пак трябва да бъде чут днешният дебат по повод внесения вот на недоверие към кабинета.
И „ДПС-Ново начало“ няма да подкрепи вота на недоверие
Хамид Хамид
Хамид Хамид, също зам.-председател на ПГ, припомни думи на председателя на формацията Делян Пеевски, че вотове на недоверие няма как да минават. Той каза също, че не е коментирано официалното влизане на „ДПС - Ново начало“ в управляващата коалиция.
Михайлова не коментира процесите в ДПС-ДПС, а Хамид определи хората около Ахмед Доган като „палячовци“. Не ми се занимава с тях, посочи Хамид Хамид.
ДПС - ДПС
Рамадан Аталай
ДПС - ДПС още не е решила дали да подкрепи вота на недоверие, но допуска тази възможност, защото признава, че в България има корупция. Това съобщи депутатът от парламентарната група Рамадан Аталай.
"След като днес минат дебатите, ще се съберем и тогава ще решим как да гласуваме относно вота на недоверие. Корупцията би била причината да го подкрепим, защото с нея няма как да се отива към еврозоната, срещу която по принцип нямаме нищо против. Не можем в момента да кажем, че сме "чисти и бели" и няма никаква корупция", посочи народният представител.
По думите му партията ще подкрепи законопроекти, полезни за обществото. "Още преди месец-два търпението ни свърши, когато Пеевски беше приет с широко отворени обятия от всички онези, които говореха за "санитарен кордон". След това се оказа, че изборите са крадени, а политиците всичко се опитват да забравят, само че гражданите помнят", заяви още депутатът.
Аталай отрече решението на ДПС-ДПС да оттегли подкрепата си за мнозинството да има общо с напрежението пред боянските сараи през уикенда. "Този случай тепърва ще разглеждаме. МВР явно се управлява от друг, питайте кой", добави той.
Във вторник вечер парламентарната група съобщи, че се оттегля от управляващото мнозинство, като се аргументира с неизпълнени очаквания.
От ДПС-ДПС твърдят, че държавните институции продължават да се използват за репресии, а съдебната система била все по-зависима. Освен това според тях корупцията и контрабандата процъфтяват.
"Морал, единство, чест“ (МЕЧ)
Радостин Василев
"Самият вот успява вече заради това, че разклатихме управляващото мнозинство. Аз ви казах, че е възможно да има изненади миналата седмица. Днес на дебатите мисля, че на много хора ще им стане ясно, че това правителство продължава една дълготрайна политика на корупция в България и с нищо не е променило ситуацията. Това заяви пред журналисти лидерът на МЕЧ Радостин Василев във връзка с предстоящия вот на недоверие срещу правителството заради корупция.
На въпрос как ще коментира решението на ДПС-ДПС да напуснат управлението, Василев посочи: "Там има дълбоки неща, с които не съм запознат, но от началото си личеше, че са на сила в това управление - да пазят два имунитета. Интересно ми е сега като не са част от мнозинството дали ще бъдат свалени тези имунитети.
Той ги призова да подкрепят вота на недоверие, "защото това е единственият им шанс за съхранение" и допълни, че според него ще го подкрепят.
"ПП-ДБ трябва да вземат решение до утре какво ще правят, защото изглежда, че те и Пеевски ще крепят това правителство", каза още Василев.
„Величие“
Ивелин Михайлов
Този път ще има повече хора, които ще подкрепят вота на недоверие, каза лидерът на „Величие“ Ивелин Михайлов пред журналисти на влизане в парламента. Партията е една от формациите, които подкрепят внесения от „Морал, единство чест“ (МЕЧ) вот на недоверие към кабинета на тема корупция.