Точно в 14:30 часа председателят на Народното събрание Наталия Киселова закри дебата в пленарна зала по внесения втори вот на недоверие към кабинета "Желязков" на тема "корупция".

Гласуването ще бъде 24 часа след проведените дебати или в 14:30 часа в четвъртък.

Вносители са народните представители от МЕЧ. Това е вторият вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Първият беше внесен от "Възраждане" и беше свързан с външната политика.

„За“ или „против“: Кой ще подкрепи вота на недоверие (ОБЗОР)

Ето и какви мнения изказаха депутатите от различните партии:

enlightenedДо датата на еврозоната парламентарната група "Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ) ще продължаваме да не подкрепяме вотове на недоверие, но когато датата бъде ясно обявена, ще инициираме свой вот, в който ще използваме и много от аргументите, казани днес. Това заяви в изказването си в дебатите по вота на недоверие съпредседателят на "Продължаваме промяната" и бивш премиер Кирил Петков.

В бюджета за тази година се гласуваха 100 млн. лв за частните болници, да не обявяват те обществени поръчки за лекарства, едновременно с това няма средства за увеличение на заплатите за младите лекари и сестри, което показва лобизъм в полза на частните лечебни заведения., изтъкна представителят на ПП-ДБ.

enlightenedСпоред Петър Петров от „Възраждане“ правителството няма да води никаква борба с корупцията по високите етажи на изпълнителната власт. Това заяви той в изказване по време на разискванията по вота на недоверие към кабинета "Желязков" за корупция.

За цялото общество е ясно, че правителството е на ГЕРБ и "ДПС-Ново начало", подкрепяно от поредните им патерици БСП и ИТН, заяви Петров. Той посочи, че по отношение на превенцията нищо не се прави от правителството срещу корупцията и усвояването на държавни и европейски средства и най-вече при усвояването на обществени поръчки.

В различните министерства са налице огромни корупционни механизми с обществени поръчки, като може да бъде направена една своеобразна градация, коментира той. Петров посочи като пример МРРБ за текущи основни ремонти на републикански пътища и на общински пътища, субсидирани от капиталовата програма на Бюджет 2025 г. Според него при тях средствата потъват във фирми на ГЕРБ и "ДПС-Ново начало" и подизпълнители "от вида неграмотни, временно назначени по поръчка лица", които по думите на Петров хвърлят от камиона пет сантиметра асфалт с годност от около месец, при никакъв текущ и последващ контрол от страна на държавата. 

enlightenedПри излагането на мотивите лидерът на МЕЧ Радостин Василев посочи, че правителството системно не желае да провежда борба с корупцията.

Малко след началото на дебата председателят на парламента Наталия Киселова го прекъсна за 15 минути и даде почивка. До тук се стигна след като Радостин Василев от парламентарната група на "Морал, единство, чест" (МЕЧ), инициатори на вота, започна да чете мотивите за исканата оставка на правителството. Няколко пъти Киселова му напомни, че пресрочва времето, но Василев продължи да чете от парламентарната трибуна, настоявайки пред председателя на парламента да не го прекъсва. 

След поредното напомняне за времето, в крайна сметка Наталия Киселова изключи микрофона на Василев, което доведе до струпване пред парламентарната трибуна на негови съпартийци.

При излагането на мотивите лидерът на МЕЧ Радостин Василев посочи, че правителството системно не желае да провежда борба с корупцията.

Налице е тотално бездействие на министрите и липса на адекватни мерки срещу подкупи, злоупотреба с власт, търговия с влияние, конфликт на интереси, пране на пари в ключови институции като МВР, министерствата на енергетиката, на регионалното развитие, службите за сигурност, подчинени на Министерския съвет и взаимодействащи с Европейската прокуратура, обясни депутатът. По думите му от момента на избора на настоящия кабинет в медиите непрекъснато се разкрива информация за системни корупционни практики, зависимости, покровителстване на контрабандни канали, възпрепятстване на разследване. 

Невъзможността и нежеланието на правителството с министър-председател Росен Желязков и министър на вътрешните работи Даниел Митов да се справят с корупционните практики и злоупотреби във всички аспекти на държавната власт застрашават националната сигурност на България и поставят под съмнение цялата ефективност на провежданите от Министерския съвет политики, прочете Радостин Василев. Той коментира, че се създава усещане, че настоящото правителство не просто е приело корупцията за нещо нормално, но и я толерира.

Кабинетът не предприема действия за внасяне на законопроекти по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) в частта борба с корупцията, въпреки че приемането им е основа за получаване на второто плащане по плана - това също е сред аргументите за вота. Правителство е готово да жертва 653 млн. евро по второто плащане по ПВУ и още няколко милиарди евро в бъдеще, посочи Радостин Василев.

В основанията си за искане на оставката на кабинета, от МЕЧ засегнаха и конкретни случа, които, според тях, са показателни за корупция.

enlightenedОт "Морал, единство, чест" (МЕЧ) дадоха на "Има такъв народ" (ИТН) и Слави Трифонов 24 часа преди гласуването на вота на недоверие, за да размислят и да го подкрепят. Това посочи в изказване от парламентарната трибуна Кирил Веселински, председател на парламентарната група на МЕЧ по време на разискванията по втория вот на недоверие към правителството на Росен Желязков за корупция в няколко сфери. 

Веселински пусна и музикален поздрав - клип на Слави Трифонов, от телефона си на парламентарната трибуна, който обаче беше заглушен от микрофоните поради изтичане на времето. Това не попречи на депутата да остане на трибуната, като продължи да насочва телефона си към микрофоните на трибуната. 

enlightenedПартия „Величие“ също ще подкрепи този вот на недоверие, който е навременен и по много правилна тема. Това заяви лидерът на партията и председател на парламентарната група Ивелин Михайлов по време на разискванията на внесения вот на недоверие към кабинета "Желязков" за корупция.

Най-лошото, което се случва докато продължава да работи това правителство, е че все повече хора искат да напуснат България, защото живеят в една държава, в която няма предвидимост какъв е законът, по какъв начин ще бъде защитени от него. Това, което се случва в България, е нулево спазване на законите, посочи Михайлов. По думите му никой не задържа истинските престъпници, защото те са всъщност купувачи на гласове, хора, които помагат правителството да си осигурят и следващият път мнозинство. 

Малко след началото на дебата председателят на парламента Наталия Киселова го прекъсна за 15 минути и даде почивка. До там се стигна след като Радостин Василев от парламентарната група на "Морал, единство, чест" (МЕЧ), инициатори на вота, започна да чете мотивите за исканата оставка на правителството. Няколко пъти Киселова му напомни, че пресрочва времето, но Василев продължи да чете от парламентарната трибуна, настоявайки пред председателя на парламента да не го прекъсва. 

След поредното напомняне за времето, в крайна сметка Наталия Киселова изключи микрофона на Василев, което доведе до струпване пред парламентарната трибуна на негови съпартийци.

 

Нелли Желева/БТА