Вторият вот на недоверие срещу правителството беше внесен от „Морал, единство и чест“ (МЕЧ) в деловодството на Народното събрание. Той е подкрепен от "Възраждане" и "Величие".

Вотът е с мотиви от 15 страници в четири или пет секторни политики за корупция на високо ниво, включително и за „Боташ“ – това, което не прави, а трябва да направи по договора Министерството на енергетиката, обясни пред журналисти Радостин Василев от МЕЧ. Очакваме следващата седмица да бъде дебатът по вота, а гласуване точно преди Разпети петък, допълни той.

МЕЧ ще внесат в четвъртък вот на недоверие заради корупцията

Разчитаме на смислен дебат и на изненада в подкрепата, която трябва да получим в зала. Витае във въздуха настроение, че може да има някаква различна подкрепа или поне дебатите да се водят от повече от три парламентарни групи. Няма шанс вотът на недоверие да бъде подкрепен от "ДПС – Ново начало" при положение, че половината от нещата в него са започнати, осъществявани или подкрепяни от тях.

„Възраждане“ ни предостави техни мотиви – три-четири страници. Вотът е на МЕЧ и ще бъде изцяло аргументиран от партията, заяви Василев.

Парламентарната група "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) не подкрепя вота на недоверие, който внасят от "Морал, единство, чест" (МЕЧ), заяви по-рано днес Николай Денков, съпредседател на парламентарната група. 

ПП-ДБ имат необяснима позиция, а те и да го подкрепят пак няма да мине, но каква еврозона може да слагаш на кантара на корупцията, каза Радостин Василев. МЕЧ ще подкрепи вот на недоверие, внесен от ПП-ДБ, стига да е добре аргументиран, вчера и на Кирил Петков казах, че от нас могат да очакват такава подкрепа, каза още Радостин Василев.

„Възраждане“ ще подкрепи всеки вот на недоверие срещу това престъпно правителство", заяви депутатът от партията Петър Петров.

„Величие“ и МЕЧ нямат комисии, защото председателят на Народното събрание, администрацията й и политическите сили не могат да направят да организация за гласуването й, каза още Радостин Василев.

Според Петър Петров комисиите не могат да бъдат гласувани, защото ръководството на парламента се чуди как да угоди на "ДПС-Ново начало" на Делян Пеевски, които искат да имат повече представители в комисиите, отколкото е записано в правилника.

Има основания за искането на оставката на председателя на парламента Наталия Киселова, но трябват 80 народни представители, каза още Петров.

Първият вот на недоверие към кабинета "Желязков" – за несправяне в сектор "външна политика", беше неуспешен. Предложението за вот на недоверие подкрепиха 54 депутати, а против бяха 150 депутати.

 

 

Николай Трифонов/БТА