Трети сблъсък за златото между 7-те българи, Матей и Христо с 59 точки
Трети сблъсък за златото между 7-те българи, Матей и Христо с 59 точки / netinfo
Тренто изпусна още тази вечер да стане шампион на Италия. Българският тим на Ботуша загуби с 2:3 гейма (21:25, 23725, 25:18, 25722, 14:16) гостуването си на Копра Пиаченца. Това бе вторият мач от финалния плейоф в Серия А1 и сега резултатът в серия е равен – 1:1 победи.

Трети сблъсък със седем българи ще определи новия първенец в Италия. Радостин Стойчев, Матей Казийски, Владимир Николов, Смилен Мляков и Васил Стоянов имат шанс да триумфират със златото при дебюта си на Апенините като домакини.

Христо Златанов бе определен за MVP на мача продължил 2,16 часа.

Пред пълни трибуни с 4312 зрители тази вечер домакините от Копра Пиаченца стигнаха до труден успех след пет гейма. Христо Златанов и контузеният Венци Симеонов започнаха като титуляри.

Най-резултатен в мача бе Матей Казийски с 30 точки, а Христо Златанов реализира само с една по-малко – 29! И двата състава записаха по 6 аса, на блокада Тренто отново бе лидер – 10 срещу 4.

Синът на легендата Димитър Златанов постигна 50% посрещане и 61% атака. Синът на Илиан Казийски пък имаше 46% посрещане и 66% от атака, а Владо Николов 55% атака.

Първият гейм започна добре за домакините от Копра, чиито атаки и отразявания бяха успешни. На техническите прекъсвания те водеха с 8:5 и 16:13. През цялата част те запазваха аванса си от 4 точки, докато Тренто все още навлизаше в играта. Пиаченца изпусна гейм-бол при 24:19 след ас на Браво, но поведе с 1:0 след 25:21.

Втората част започна с натиск от играчите на Радостин Стойчев. Гостите взеха второто прекъсване при 16:15. След равностойна игра Тренто успя да поведе с 22:20, но три последователни грешки на Винярски, Гърбич и Матей Казийски обърнаха резултата в полза на съперника – 23:22. Христо Златанов се възползва от възможността и безкомпромисно заби топката в полето на Тренто и със съотборниците си поведе с 2:0 гейма след 25:23.

Венци Симеонов отново получи болки в крака и осната извън игралното поле.

В третият гейм Матей, Владо и компания наложиха натиск, който даде резултат – 8:6, а второто техническо прекъсване дойде след точка на Волейболист №1 на Европа за 2006 година за 16:10. При 19:12 Смилен Мляков замени Владо Николов и още при първото си отиграване записа точка. Частта бе за Тренто с 25:18.

С по-добра игра и разнообразен Никола Гръбич „българският” тим в Серия А1 отново имаше инициативата в четвъртия гейм – 8:5 при първия тайм-аут. Матей Казийски даде аванс от 4 точки на тима си за 10:6. Французинът Гранворка обаче направи добра серия от сервис и Пиаченца настигна до 10:11. Казийски отново върна преднината при 13:11 и 14:11. Силна атака на Христо Златанов доведе до равенство 15:15. Тренто спечели последвалото разиграване, а след почивката и двата отбора оспорваха съдийското отсъждане, но топката бе вътре в полето на Тренто след атака на Гранворка и резултата стана 16:16. Отново Матей се разписа за 22:19, след което правещият фурор на Апенините тим лесно изравни за 2:2 гейма след 25:22 точки.

В тайбрека смяната на игралните полета дойде при 8:7 за Пиаченца след престъпване на линията от Винярски при сервис. Биелица бе отличен от начален удар и изведе с ас Копра напред в резултата с 11:10. Радостин Стойчев даде кратка почивка на пейката на Винярски, Матей изравни за 11:11. След успешна атака на Златанов за 12:11 отново на полето влезе Венци Симеонов след поредица от масажи.

Неуспешна атака на Казийски домакините отново дръпнаха – 13:12, при последвалото разиграване националът ни надлъга противниковата блокада и донесе 12-та точка за Тренто.

Първият мач-бол за Пиаченца дойде при 14:12 след грешен сервис на Казийски, който обаче силно атакува през центъра за 14:13. Винярски се разписа за 14:14, но след това му свириха бъркана топка и отново имаше мач-бол за състава на Златанов и Симеонов – 15:14. Копра Пиаченца водена от Анжело Лоренцети спечели разиграването за 16:14, мача с 3:2 гейма и изравни финалната серия за 1:1 победи.

Копра Пиаченца –Итас Диатек Тренто 3:2 гейма (25:21, 25:23, 18:25, 22:25, 16:14)

Пиаченца: Браво 16, Биелица 9, Симеонов 8, Златанов 29, Боволента 6, Меони 4, Серджо – либеро (Громадовски, Коци 1, Гранворка 5, Родригес 1, Бонинфанте)

Тренто: Бирарели 12, Николов 18, Винярски 9, Йерончич 9, Гръбич 5, Казийски 30, Бари – либеро (Мляков 1, Делла Лунга, Пископо 1)