Около половината от парите, заложени за социални дейности в проектобюджета на община Варна за 2015 г., са предназначени за услуги за хората с увреждания. Това съобщи кметът Иван Портних по повод Международния ден на хората с увреждания. Портних присъства на откриването на два от Центровете за настаняване от семеен тип за деца и младежи с увреждания в кв. „Владислав Варненчик“.
„Политиката на общината в тази насока категорично ще продължи. Увеличихме и средствата за подпомагане на хората с различни заболявания, които са в социално затруднено положение. Огромно предизвикателство пред нас е осигуряването на нормална и достъпна градска среда за хората с увреждания. По наши данни около 2000 души във Варна се придвижват с инвалидни колички. За съжаление в годините този проблем е бил във висока степен неглижиран по една или друга причина. Ще насочим всички усилия за осигуряване на по-достъпна градска среда за тези хора“, посочи кметът.
Той коментира, че след изграждането на високоскоростното трасе ще могат пълноценно да се ползват и рампите за хора с увреждания в новите автобуси и тролейбуси на „Градски транспорт“. Продължава работата и по достъпността на обществените сгради.
„Неслучайно избрахме днешния ден за откриването на тези два центъра за настаняване. Именно реализацията на подобни програми показва ангажимента, който имаме към хората с увреждания. Тази програма е насочена към младите хора с увреждания, но имаме уверението, че в следващата година подобни програми ще можем да реализираме и за по-възрастните, които са в риск и в социално неблагоприятна положение. Има много какво да се прави. Това е денят, в който всички можем да кажем, че сме длъжници на хората с увреждания“, посочи Портних.
Той използва случая да поздрави за републиканската титла спортистите от баскетболния отбор на инвалидни колички - СКХУ „Варна“.
„За пет години тези хора успяха да сътворят чудо от нулата, да направят отбор, който във времето успя да е най-добрият в страната. Те участват в много международни прояви, организираха се две издания на Черноморска лига във Варна, т.е. силата на духа и волята заслужава огромно уважение. Поздравявам ги с този успех и им желая искрено да продължават все така напред“, каза още кметът.