Мароканецът Абделади Таяр спечели второто издание на Mаратон Варна. Той финишира с време 2:20:32.1 часа, само на 6 стотни от втория и победител от надреварата през миналата година – мароканец с италиански паспорт – Ахмет Насеф (2:20:32.7 часа). Таяр триумфира и на маратона в Стара Загора тази година. Трети се нареди друг мароканец – Юсеф Сбааи с време 2:20:334 часа, пише varnautre.bg.

През тази година в надпреварата във Варна се включиха 400 лекоатлети. Те се състезаваха в четири дистанции – 2 км градски крос, 8,4 км, 16,8 км и 42.195 км. В класическата дистанция стартираха 100 атлети от 15 държави. Стартът на бе даден от Министъра на спорта Красен Кралев на площад „Независимост“ (до Операта).

Най-младият участник при момчетата бе Симеон Бачев на 11 години, който се състезава на 8,4 км. При дамите в тази дистанция се включиха 12-годишните Елица Марулева и Катерина Стоянова. На 42 км най-младата участничка бе 18-годишната Габриела Красимирова, а най-възрастният – Стоян Ненов. В Маратона се включиха и две семейства – Марулеви от Варна (баща, дъщеря и син) и Юсеинови от Джебел (баща с две дъщери). Те се състезаваха на 8,4 км.
При жените на 42 км триумфира кенийката Рут Матебо с време 2:44:57 часа, а втора се нареди етиопката Бателеем Хаджи Серб (2:45:11 часа). На трето място завърши друга кенийката Бети Чеплетинг (2:49:20 часа).

При мъжете на 16.8 километра първи завърши кениецът Самюел Найбел с резултат 51.03 минути. След него се наредиха сънародниците му Бернард Матека и Хенри Кембой с време 52.42 минути и 53.47 минути. В тази дистанция при дамите първа финишира Оливера Йевтич (Сърбия) с време 1:01:21. Втора се класира кенийката Тереза Квамбока с време 1:04:01, а на третото място се нареди българката Маринела Нинева ( 1:05:19).