Затворник с доживотна присъда спечели дело срещу прокуратурата за разследване от 1992 г.
Затворник с доживотна присъда спечели дело срещу прокуратурата за разследване от 1992 г. / netinfo

Затворник с доживотна присъда осъди прокуратурата за неимуществени вреди, нанесени му от разследване, започнало през 1992 г.

За 45-годишния Радослав Пенев – Ачо това е едно от десетките дела, които води срещу институции и хора, за които счита, че са го ощетили или са му причинили стрес.

Ачо е в затвора в Белене от 2007 г., присъдата - доживотен затвор – е за убийството на директора на дивечовъдна станция „Сеслав” Александър Македонски. На гражданските процеси той се явява сам, без адвокат. Има частични успехи в тази процеси, още през 2008 г. Районният съд в Разград постанови местната полицейска дирекция да плати обезщетение на Ачо за неоснователно обвинение, свързано с измами с ваучери за дърва.

Последното дело е срещу прокуратурата в Попово, която през 1992 г. е образувала наказателно производство за използване на документи с невярно съдържание. Разследването продължило 15 години и през 2007 г. е прекратено като недоказано. В това време Ачо имал и забрана да напуска страната, а имал намерение да ходи до Гърция, за да прави бизнес с дървени въглища. Заради причинените: стрес, психическо разстройство, чувство на несигурност и тежък психически дискомфорт затворникът искал обезщетение от 10 000 лв., Районен съд-Разград обаче го уважава в размер от 4000 лв.

Решението подлежи на протест и обжалване пред Окръжен съд-Разград.

Сред другите дела, които Радослав Пенев води в различни периоди, бе срещу брата на убития Александър Македонски заради това, че разпродал рибата от язовира, който убитият и убиецът стопанисвали в съдружие; срещу двамата му съучастници в извършване на убийството заради лъжесвидетелстване; срещу разградската прокуратура, че не разследва нови обстоятелства по убийството на Македонски, които според него доказвали, че друг е автор на тежкото престъпление.