Кметове за втори път бойкотират областен съвет за развитие на Кърджали
Кметове за втори път бойкотират областен съвет за развитие на Кърджали / netinfo

Кметовете от област Кърджали за втори път днес бойкотираха Областния съвет за развитие при областния управител Иванка Таушанова, който трябваше да приеме стратегия за социалните услуги в областта до 2015 година. Заседанието беше отложено за днес, тъй като предишния път кметовете отказаха да участват в него, тъй като получили материалите за областната стратегия късно. Областният управител Иванка Таушанова окачестви като груба демонстрация на безотговорност и проява на момчешки комплекси отсъствието на градоначалниците и председателите на Общински съвети в Кърджалийско. Заради непровелото се заседание Кърджали рискува да остане единствената област в България без стратегия за развитие на социалните услуги, а това ще лиши най-уязвимите групи от населението от възможността да усвояват средства по социални проекти, финансирани от оперативните програми на ЕС.

С отказа си да работят съвместно с държавната власт, в лицето на областния управител, кметовете показват незрялост, неангажираност към интересите на гражданите и неглижиране на болезнени обществени проблеми, каквито са проблемите на децата в риск, хората с увреждания и др, коментира Таушанова. 

На 1 ноември кметовете адресираха до областния управител искане, в което с ултимативен тон заявяват, че ще прекратят всякакви контакти с областна администрация - Кърджали, ако не бъдат предприети незабавни действия за освобождаване на началника на РИ  на МОМН Емилия Владева и за разрешаване на проблема със смяната на директора на СОУ „Христо Ботев" в град Джебел. „Намирам това поведение за недопустимо и категорично възразявам срещу опитите един трудовоправен спор в системата на образованието да бъде обвързван с дейността на областната администрация  и да бъде използван като аргумент за прекъсване на отношенията между местната власт и държавата в лицето на областния управител", категорична е Таушанова. „Считам, че бойкотирайки работата на Областния съвет за развитие и в частност приемането на Областната социална стратегия, кметовете на общини абдикират от ангажимента към своите избиратели от най-уязвимите групи от населението и от задълженията си, произтичащи от Конституцията на Р България, Закона за местното самоуправление и местната администрация, Закона за регионалното развитие, Закона за социалното подпомагане и Европейската харта за местното самоуправление. Жалко е, че три години след влизането на България в ЕС, местната власт в област Кърджали не се е научила да работи в условията на политически  плурализъм. На поканата ми за партньорство се отвръща с ултиматум, който отказвам да приема." , смята областният управител.