Тренто - влакът стрела към златото, Владо и Матей - машинистите
Тренто - влакът стрела към златото, Владо и Матей - машинистите / netinfo
„Българският” отбор Итас Диатек Тренто е само на победа от златото на Италия. Тимът с четирима родни волейболисти и треньор Радостин Стойчев взе бърза победа за 82 минути над Копра Пиаченца на Христо Златанов и Венци Симеонов в първия мач от финалите в Серия А1. Тренто отнесе съперника си с 3:0 гейма (25:20, 26:24, 25:15) и се нуждае от само един успех, за де стане шампион на Италия.

Този сезон Владо, Матей и компания подчиниха най-големите и реномирани клубове на Ботуша. Като влак стрела те стигнаха и до финала и предвкусват златото във финалната плейофна серия, в която се играе до 2 победи от 3 мача.

Националите ни Матей Казийски и Владимир Николов са истинските машинисти и точконосци в състава. Подпомагани от отличния разпределител Никола Гръбич и с непробиваема блокада, тази вечер като домакин Тренто отупа Пиаченца и 4200-те фенове по трибуните полудяха от радост. Ключ към победата бе организацията на блокадата на Тренто – 10 блокади, докато Пиаченца успя да реализира едва една. За най-полезен играч бе определен полякът Винярски (16 точки). Само във втория гейм възпитаниците на Анджело Лоринцети имаха своите шансове за вземат частта, но домакините бяха по-добре организирани.

Националите ни бяха безкомпромисни в своето поле. В третата заключителна част Стойчев пусна при 23:15 и трети българин на полето – Васил Стоянов.

Това бе общо 25-а победа от началото на сезона в Серия А1 за Тренто, срещу едва 5 поражения. Вторият финален мач е на 4 май от 19:30 часа в Пиаченца.

След последната точка три привърженички на Тренто спряха Смилен Мляков и го дариха с подарък. Момичетата не можаха да скрият емоцията си и пищяха от радост. Любопитното е, че общо 7 българи имаше на арената за шампионската титла на Италия в Тренто – Радостин Стойчев, Матей Казийски, Владимир Николов, Смилен Мляков и Васил Стоянов за домакините и синовете на легендите ни Димитър Златанов и Каспар Симеонов – съответно Христо Златанов и Венци Симеонов.

Ръководството на „българския” тим отчете и рекорд през месец април – за първи път от пускането си клубният сайт е бил посетен от близо 54 000 души – 53 823, а предишният рекорд е бил 25 290 посещения.

Итас Диатек Тренто – Копра Пиаченца 3:0 гейма (25:20, 26:24, 25:15)

Тренто: Бирарели 6, Николов 17, Винярски 13, Йерончич 3, Гръбич 2, Казийски 20, Бали – либеро (Делла Лунга, Пископо, Стоянов)

Пиаченца: Браво 8, Биелица 7, Симеонов 3, Златанов 12, Боволента 7, Меони 1, Серджо – либеро (Громадовски, Коци, Гранворка 1, Родригес)