Войната не винаги започва зрелищно. Доказателство е случилото се точно преди година в Донбас, пише френският в. "Фигаро". По-малко от месец след изненадващото руско анексиране на полуостров Крим, нова криза започна точно преди една година в Източна Украйна.
На пръв поглед ставаше дума за анархистки и за лошо координирани действия на няколко хиляди протестиращи. В големите градове в Източна Украйна, като Донецк, Харков и Луганск, на 6 април 2014 г. проруски активисти изненадващо превзеха административни сгради и сгради на службите за сигурност.
Лидерите на тези "окупатори" бяха все млади и неизвестни хора. Техните искания не бяха много ясни, нито пък последователни. Те варираха от протести срещу неотдавнашната отмяна на статута на руския език в Украйна до стремежи за следване на кримския пример. Украинските власти пратиха да се намеси милицията и си върнаха контрола върху Харков.
Но това протестно движение не спря дотук, подчертава френското издание. То придоби по-драматичен обрат с намесата на шепа добре обучени руснаци, които решиха да го организират по-добре. Те бяха ръководени от руския военен Игор Гиркин, полковник от руското военно разузнаване. Тези доброволци бързо превърнаха движението на протестиращите анархисти във въоръжено въстание, посочва изданието.
Така движението превзе няколко населени места в Донецка област и превърна град Славянск в своя "столица". За разлика от случая с анексирането на Крим, където "окупацията" беше извършена от руски командоси от специалните части, намесили се пряко на място, в Донбас Москва прибягна до друг индиректен метод за дестабилизиране, отбелязва вестникът.
Тази хибридна война е смесица между протести, телевизионна пропаганда, политическа агитация, сплашване и тайна военна намеса. Украинските власти в отговор мобилизираха армията, започнаха антитерористична операция и пратиха в Източна Украйна военни части от недобре обучени, зле мотивирани и лошо командвани новобранци. Към тях се присъединиха и доброволци националисти, които допринесоха за радикализирането на конфликта.
Първата офанзива на Киев беше фиаско. Руските командоси свалиха няколко украински военни самолети и организираха засади на бронираната военна техника на Украйна, припомня "Фигаро". Тяхната намеса доведе до "замръзване" на конфликта по протежението на непрекъсната фронтова линия и до операции, свеждащи се само до превземане на контролни пунктове на входа на градовете, държани от сепаратистите.
В Одеса сепаратистите понесоха поражение в началото на май, когато 40 от тях изгоряха живи в пожар в синдикална сграда, избухнал при неизяснени обстоятелства. Мариупол, на брега на Азовско море, си остава под контрола на Киев. Но в областите Донецк и Луганск сепаратистите засилиха позициите си.
На 11 май те организираха референдуми за самоуправление, в който участва само част от населението, която се надяваше на бързо анексиране към Русия, или която не си даваше сметка за залога на тези референдуми. В резултат на референдумите се появиха две самопровъзгласили се републики - Донецка и Луганска републики. Москва не ги призна официално. Но с появата им войната влезе в своята пропита от насилие фаза.
След избирането на Петро Порошенко за президент на Украйна властите започнаха нова офанзива на изток. Сепаратистите понесоха няколко провала и изоставиха бастиона си в Славянск. Украинските успехи обаче предизвикаха пряка намеса на руски военни на украинска територия, въпреки че Москва отрича това, посочва в. "Фигаро". Сраженията станаха по-интензивни.
Сепаратистите получиха масирана и почти неприкрита военна помощ от Русия. Летищата на Донецк и на Луганск се превърнаха в сцена на ожесточени сражения. Артилерията стреля по райони с цивилно население. Стотици хиляди хора се подслониха в селата или избягаха в други украински области.
Европа се опита да окаже натиск върху Москва чрез санкции, но и настоявайки за преговори. Отношенията между Запад и Русия обаче достигнаха нова криза, когато малайзийски самолет с 298 души на борда беше свален в Източна Украйна на 17 юли 2014 г. от ракета, изстреляна несъмнено погрешка от сепаратистите, припомня френският вестник.
"Фигаро" допълва, че на 5 септември в Минск след преговори беше прието крехко споразумение за прекратяване на огъня. Но на място сраженията избухваха спорадично. През октомври т.нар. ДНР и ЛНР организираха избори и нарушиха договореното в Минск на 5 септември. Войната беше подновена с пълна сила с офанзива, подета през януари 2015 г. от сепаратистите. Летището на Донецк, напълно разрушено от сраженията, падна в ръцете на сепаратистите след ожесточени боеве.
През февруари 2015 г. нов мирен план беше приет в Минск, договорен под егидата на Франция и Германия. Въпреки спорадичните сблъсъци този план както изглежда се спазва. Но войната далеч не е приключила, пише "Фигаро". Нито един противник не е способен да я спечели по един решителен начин.
Украинската армия продължава да страда от недостиг на оръжия и на добро командване. Сепаратистите все още получават руска помощ, но не са разширили териториите си, нито са успели да организират нормален живот на хората в тях. Крайните намерения на Русия си остават неясни и всеки опит на единия или на другия лагер за постигане на напредък може във всеки един момент да стане повод за подновяване на сраженията, отбелязва френското издание.
Източник: БТА
38 минути
Ключова стъпка: Еврогрупата одобри присъединяването на България към Европейския стабилизационен механизъм
На днешното заседание на Европейския стабилизационен механизъм (ЕСМ) беше одобрено ...
46 минути
Зеленски: Съдбата на източните земи – в ръцете на украинския народ
Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че всякакъв компромис между Украйна ...
1 час
Почина легендарният баскетболен треньор Иван Евстатиев
Легендарният баскетболен треньор и ръководител Иван Евстатиев почина на 92-годишна ...
1 час
Изплатиха над 40 млн. лв. предсрочно на стопаните по агроекологичните мерки
Държавен фонд „Земеделие“ (ДФЗ) разплати преди крайния срок по индикативен график ...
1 час
Радев: България има интерес да използва опита на Корея за по-ефективна администрация и електронно управление
България има интерес да използва опита на Република Корея за повишаване на ефективността ...
1 час
Кремъл застава зад Мадуро на фона на американски натиск
Руският президент Владимир Путин разговаря по телефона с венецуелския си колега Николас ...
2 часа
Авария спря газоподаването в няколко квартала в София
Авария спря газоподаването в няколко квартала на София - „Витоша“, „Студентски ...
2 часа
България подготвя програма срещу ротавирусните инфекции при малките деца
Публикуван е проектът на Национална програма за ваксинопрофилактика на ротавирусни ...
2 часа
Повишени нива на фини прахови частици в София: Общината започва миене на улици
Столична община възлага допълнително миене на улиците поради превишения на нормите ...
2 часа
Трагедия в Истанбул: Три деца загинаха при пожар, четвърто е в критично състояние
Опустошителен пожар в жилищна сграда в истанбулската община Пендик е довел до смъртта ...
2 часа
Световните агенции: България с оставка на правителството часове преди приемането на еврото
Българският премиер Росен Желязков днес подаде оставката на правителството си след ...
3 часа
Нови правила за профилактика на вътреболничните инфекции - проектът е публикуван за обсъждане
Проектът на наредба за организацията на профилактиката и контрола на инфекциите, свързани ...
3 часа
АПИ предлага два варианта за повишаване безопасността на движението по Околовръстното на Пловдив
Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) предлага два варианта за повишаване безопасността ...
3 часа
3 години и половина затвор за мъж за притежание на над 3 кг кокаин и незаконен пистолет
Мъж на 43 г. получи три години и половина затвор в Хасковския окръжен съд за притежание ...
3 часа
ЕС придвижва кандидатурата на Украйна за членство въпреки възраженията на Унгария
Европейският съюз днес предаде на Украйна дълъг списък с реформи, които трябва да бъдат ...
3 часа
Австрия прие закон, забраняващ носенето на забрадки в училище
Австрийските законодатели гласуваха с голямо мнозинство в подкрепа на закон, който ...
3 часа
Бургас посреща празниците със зрелищна пясъчна скулптура (СНИМКИ)
Пясъчните артисти Пол и Реми Хогард подготвят нова скулптура от пясък.
[img ...
3 часа
Поставят светофарни уредби заради свалчище край Асеновград (СНИМКИ)
Светофарни уредби ще бъдат поставени на общинския път Асеновград-Лясково, където на ...
4 часа
Марк Рюте: Ние сме следващата мишена на Русия
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте призова всички съюзници да положат по-големи ...
4 часа
Синът на Берлускони призова за нови лица във „Форца Италия“
Синът на покойния бивш четирикратен премиер на Италия Силвио Берлускони - Пиерсилвио ...
4 часа
Окончателно: Варненски съд потвърди гаранцията от 200 000 лв. на Благомир Коцев
Варненският апелативен съд потвърди определението на Окръжния съд в града, с което ...
5 часа
Кирил Петков: Свободни българи, България е различна, днес е краят на управлението на Пеевски и Борисов
Свободни българи, благодаря ви, от днес България е различна - това послание отправи ...
5 часа
Швейцарското йодлер пеене вече е наследство на ЮНЕСКО
Швейцарската алпийската традиция на йодлер пеенето бе включена в списъка на нематериалното ...
5 часа
Авария остави без вода голям квартал в София
Авария остави без вода голям столичен квартал, съобщиха от "Софийска вода".
Къде няма ...
5 часа
Бурни политически реакции след оставката на кабинета „Желязков“
Министър-председателят Росен Желязков обяви, че правителството подава оставка. Това ...
5 часа
Какво следва по Конституция, след като кабинетът подаде оставка
Преди гласуването на вота на недоверие днес правителството подаде оставка. Това обяви ...
5 часа
Радостин Василев: Очаквайте изненади, сега е моментът Румен Радев да слезе на терен, очакваме го там
Правителството не беше свалено от опозицията, а от гражданското общество и хилядите ...
5 часа
Стана ясно кога започва операцията по изтеглянето на танкера „Кайрос“ край Ахтопол
Танкерът "Кайрос", който заседна край Ахтопол, е останал неуправляем, след като турският ...
5 часа
Василев: Предстои да построим България с голямо „Б“, която е добра за всички
Искам да благодаря на всички граждани, които казаха на това правителство, че България ...
5 часа
ПП-ДБ поиска оставката на кмета на Пловдив заради провеждането на два протеста на едно и също място
Коалиция „Продължаваме Промяната-Демократична България“ (ПП-ДБ) настоява за незабавната ...
5 часа
Представителите на ИТН в Общинския съвет-Свищов ще продължат да изпълняват задълженията си
Представителите на политическа партия „Има такъв народ“ (ИТН) в Общински съвет-Свищов ...
5 часа
Костадинов: Заедно показахме, че управляващите не могат да се гаврят с народа
Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов заяви, че вчерашните протести са показали ...
5 часа
Пеевски: Печелившият е друг, да идва още днес
Лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски с коментар пред журналисти след оставката ...
6 часа
ЕК предлага нов подход за финансиране на Украйна
Европейската комисия предлага решението за осигуряването на заем за Украйна да бъде ...
6 часа
Радев: Народът ни високо цени призванието на патриарх Даниил да укрепва духовния мир (СНИМКИ)
Нашият народ високо цени призванието на Българския патриарх Даниил да отстоява християнската ...
6 часа
Балабанов след оставката на кабинета: Площадите отново са пълни – длъжни сме да се съобразим с хората
След като премиерът Росен Желязков обяви, че кабинетът подава оставка, депутатът от ...
6 часа
Проверени са 218 души по време на протеста във Варна, открити са спрейове и метален бокс
По време на протестното шествие във Варна на 10 декември са проверени 218 души, съобщиха ...
6 часа
Прилепите живеят дълго и без признаци на остаряване
Прилепите живеят дълго и без признаци на остаряване. Изучаването на имунната им система ...
6 часа
Кабинетът „Желязков“ подаде оставка (ВИДЕО)
Премиерът Росен Желязков обяви оставката на правителството и я депозира в деловодството ...
6 часа
Уловиха змия в центъра на Смолян (СНИМКА)
Служители на пожарната и аварийната безопасност уловиха змия в центъра на Смолян.
Това каза ...