Уникален Радослав Димитров: три шампионски титли с пълен актив от точки
Уникален Радослав Димитров: три шампионски титли с пълен актив от точки / личен архив

Уникално представяне на Държавното първенство по шахмат за юноши до 20 години в Шумен записа международния майстор Радослав Димитров. Великотърновският талант стана шампион на класически шах, блиц и ускорен шах. Състезателят на "Булмекс" спечели и трите титли без да допусне дори реми, нещо непостигнато преди от роден шахматист.

В надпреварата на ускорен шах по- малкият от братя Димитрови победи Басри Низам, Павел Янев, Боян Ангелов, Радостин Рафаилов, Диян Минов, Росен Тодоров и трите момчета от другия великотърновски клуб "Етър"- Даниел Ганев, Димитър Христов и Виктор Атанасов и с девет от девет възможни точки еднолично оглави крайното класиране, така както бе и в другите две дисциплини. На второ и трето място останаха Диян Минов и Росен Тодоров.

На 27 март Радослав Димитров ще навърши 19 години. В момента Международния му ЕЛО- коефициент е 2 437 точки, най- висок от на всички шахматисти участвали на първенството до 20 години в Шумен.

Четиримата етърци стартирали на ускорен шах се подредиха както следва: Даниел Ганев- десети с 5, 5 т., Виктор Атанасов- единайсти, Ивайло Христов- шестнайсти, с по 5 т. и Димитър Христов 24- ти с 4 т.

При девойките до 20 години сребърен медал спечели Цвета Галунова. Тя събра 5, 5 точки от седем кръга и приключи на второ място след Дарена Сиркова. На класически шах и на блиц великотърновката взе шампионските титли. Съгражданката на Цвета- Ива Пенчева от ШК "Етър" е пета с пет точки.

Главен съдия на ускорения шах бе треньорката на етърци Светла Йорданова.

С успешното си представяне Радослав Димитров и Цвета Галунова си гарантираха участие през август на Световното първенство до 20 години в Атина.