Десетки свободни места за учители и възпитатели са обявени на сайта на Регионалния инспекторат по образованието във Велико Търново. Преди началото на учебната година училищата отново започнаха да търсят трескаво преподаватели. Прави впечатление, че най-голям е дефицитът на учители по чужди езици, голяма част от обявите са за училища по селата.
Учители по английски език търсят в началното училище в Сушица, в основното училище в Кесарево и школото във Виноград. В последното учебно заведение имат нужда и от начален възпитател и учители на половин щат по история и география и по физическо възпитание. За основното училище във Върбовка трябват учители по руски език и по математика, начален възпитател и учител в подготвителна група.
Учител по английски език търсят и в СОУ “Вела Благоева” във Велико Търново. В училището има свободни места и за учител по история, трима начални възпитатели и един в прогимназиален етап. Езиковата гимназия в старата столица набира учители по английски език, по български език и литература и по математика и информатика. Старопрестолната гимназия по икономика също търси преподаватели по английски и по немски езици, както и учител по география.
Учител по английски език е нужен и за ПМГ “Васил Друмев”. Ръководството на елитната гимназия е обявило, че набира още преподаватели по информатика и математика, по физическо възпитание и лектор по биология и здравно образование. В ПГСАГ “Ангел Попов” търсят учител по английски език и преподавател по мебелно производство.
Великотърновското ОУ “Бачо Киро” има нужда от учител по домашна техника и икономика, обявило е и четири свободни места за начални възпитатели. ОУ “Христо Ботев” търси учител по български език и литература, външен лектор по музика, начален възпитател на половин щат и възпитател в прогимназиален етап също на половин щат.
В спортното училище в старата столица има най-много свободни места. Там се търсят учители по немски език, по физика, по история, по изобразително изкуство и по музика, а така също има обявена позиция за човек, който да се грижи за настанените в общежитие деца.
В горнооряховското ОУ “Св. Патриарх Евтимий” набират двама възпитатели и учител по музика и рисуване. Началното училище в Царски извор търси двама възпитатели, училището в Морава – възпитател в прогимназиален етап, школото в Асеново – двама възпитатели и учител по биология, СОУ-то в Камен – двама начални възпитатели и преподавател по ловно и горско стопанство. В свищовското ОУ “Филип Сакеларевич” има 4 свободни места за начални възпитетели и две за възпитатели в прогимназиален етап.
Учители се търсят и за три детски градини в областта. В ЦДГ “Първи юни” в Горна Оряховица има едно свободно място. Две места има в ЦДГ “Здравец” в Горна Оряховица, като едното е за музикален педагог. Два свободни щата за детски учители са обявени в ЦДГ “Калинка” в Кесарево. Забавачката търси педогог и за филиала си в с. Владислав.
Подробна информация за сроковете на кандидатстване и необходимите изисквания са публикувани на сайта на РИО - Велико Търново.