Откриват символ на доброволеца в Аспарухово
Откриват символ на доброволеца в Аспарухово / Дарик Варна, архив

Символ на доброволеца ще бъде открит във Варна навръх празника на града - Успение на Пресвета Богородица. Той е изграден в знак на благодарност и похвала за безкористната помощ, която оказаха стотици доброволци на пострадалите хора в кв. "Аспарухово" след водното бедствие на 19 юни. Постаментът се намира в градинката до читалище „Просвета” в квартала.

Идеята на кмета Иван Портних за изграждане на такъв символ се възприе с ентусиазъм от Обществения съвет по естетизация на градската среда и през юли работна група от художници и поети предложиха макети на символа и текстове за паметната плоча.

От тях бяха одобрени проектът на художника Венцеслав Антонов и текста на поетесата Елка Няголова. Символът е наречен „Благодарност” и е висок близо 4 метра, изработен е от листова стомана и представлява три ръце, съединени над плочата. Символът ще бъде официално открит в 11 ч. от кмета Иван Портних.