Групата съветници от ДПС в разградския Общински съвет не участва в гласуването на тазгодишната номинация на наградата на името на академик Анание Явашов – на известния траколог проф. Диана Гергова. Бойкота председателят на групата д-р Левент Апти обясни със скандал от 2004 г. Тогава проф. Гергова провеждаше археологически разкопки в района на алианската гробница на Демир баба в местността „Сборяново“ и според депутата от ДПС Рамадан Аталай с тази дейност бяха подкопани основите на текето, археоложката пък го обвини, че с реставрацията на гробницата залива с бетон ценни археологически находки от тракийската епоха. Казусът бе решен след намесата на Министерството на културата, действията и изявленията на проф. Гергова обаче очевидно се помнят от местните активисти на ДПС, които всяка година организират в местността „Демир баба теке“ митинг-събор в памет на жертвите на Майските събития от 1989 г. и Възродителния процес.
„Не сме много съгласни тази награда да се присъди на проф. Гергова, тъй като преди години тя реши, че целият комплекс „Сборяново“ е археологически обект и по тази причина искаше да спре нашите традиции, които ежегодно се провеждат там. Поради тази причина все пак съм съгласен да се търсят предмети с историческа стойност, но без да загърбваме духовните ценности на определен кръг хора.“ – коментира в отговор на въпрос на Дарик д-р Апти.
И петимата присъствали на заседанието съветници от ДПС не участваха в гласуването на тази докладна, преди гласуването й залата напусна и независимата съветничка Фатме Селим. Така решението за връчването на наградата на името на акад. Анание Явашов на проф. Диана Гергова бе подкрепено от 17 съветници. Макар това да са реално половината от общия брой местни парламентаристи, гласовете бяха достатъчни за мнозинство, тъй като за тържествената сесия се бяха регистрирали 23 съветници, 9 отсъстваха по уважителни причини, 1 - Валентина Френкева – не се яви на сесията.
С наградата се удостояват лица, постигнали високи резултати в областта на научните изследвания, съхраняването, опазването и популяризирането на историческото наследство на Разград и региона. Водещ критерий при определяне на носителя на наградата е приносът му за научно изследване на историята на Разградския край. Мотивът за връчването на приза на проф. Гергова бе за високи резултати в областта на научните изследвания, съхраняването и опазването на историческото наследство на Разград и Лудогорието, както и за значителния й принос в изследването и популяризирането на културата на гетите в Разградския регион.
На тържественото заседание бе гласувано връчването на още една награда от областта на културата – на името на Никола Икономов. Новите й носители са трима, имената им бяха гласувани анблок след предложение на председателя на Общинския съвет Надежда Радославова и получиха пълно мнозинство от 23 човека.
„Майстор на спорта по ориентиране, за неговата дългогодишна състезателна, педагогическа, треньорска, експертно-спортна, изследователска и обществено-полезна дейност за популяризиране и развитие на туризма, ориентирането и спорта в Разград и региона“ – бяха аргументите за Румен Станев. „Дългогодишен учител. Носител на орден „Кирил и Методий” - втора степен за цялостният ѝ народополезен принос към поколения разградчани, развитието на образованието в Община Разград и 96-тата ѝ годишнина“ – пък бе мотивацията за пенсионираната учителка Донка Дюлгерова. „Журналист, драматург, литературен творец, поет и общественик за неговото дългогодишно творчество като деятел в областта на културата и обществената дейност“ – бе аргументацията за Дулинко Дулев.
Връчването на двете награди ще е на официална церемония на площад „Момина чешма“ от 11,00 ч. на 24 май, при лошо време това ще стане в залата на читалище „Развитие 1869“.