Полицейски сили няма да бъдат местени от една дирекция на МВР в друга по време на парламентарните избори на 12 май, а само в рамките на управленията в състава на една дирекция. Така секретарят на вътрешното ведомство Калин Георгиев коментира в Кърджали лансираната от премиера Марин Райков идея за ротационен принцип, предложен му от политически сили с цел да се предотврати евентуалното участие на полицаи в изборни нарушения.
Ротационния принцип ще се прилага тогава, когато има сигнал, данни и съмнения за обвързаности по решение на областния директор, уточни Георгиев. По думите му това е една допълнителна гаранция за прозрачност и честност на изборите, които трябва да бъдат гарантирани от МВР.
„Ние не подозираме полицейските служители, че по презумпция се занимават с някаква политическа дейност. Ние по закон сме деполитизирани и всеки един от нас е подписал клетва, че няма право да се занимава с политическа дейност", коментира още Калин Георгиев.
Той бе в Кърджали във връзка с отчета на дейността на ОД на МВР през 2012 година. На нарочна пресконференция даде отлична оценка на полицаите в региона. Похвали резултатите от приоритетната за вътрешното министерство област за снижаване на битовата престъпност и разкриване на престъпленията срещу самотно живеещи и възрастни хора.
От думите на Георгиев стана ясно още, че местните полицаи са се справили добре с тежката организирана престъпност и като пример даде акцията по залавянето на емблематичната фигура на Славчо Магеров при обира на банковия трезор в Кърджали.
Калин Георгиев разкритикува работата на икономическата полиция, поиска увеличаване на броя на бързите и незабавни производства. Разпореди по-високо качество на досъдебните производства, като се позова на данните от прокуратурата според които са върнати 130 разследвания .