Рекорден брой състезатели и офроуд ориентиране на Кюстендилска пролет
Рекорден брой състезатели и офроуд ориентиране на Кюстендилска пролет / netinfo

Рекорден брой, около 170 състезатели участваха в традиционното състезание по лятно ориентиране за купа „Кюстендилска пролет". Различното тази година е, че домакините предложиха за терен района на бившия Пионерски дом и лесопарк Хисарлъка, до където водеше второ- офроуд трасе.

Рекорден брой състезатели и офроуд ориентиране на "Кюстендилска пролет"

„Следващата година сме го измислили да е още по- тежко трасето и ще дойдат повече състезатели от елитната група. „Кюстендилска пролет предлага за 2- 3 час, два старта, които на други места се правят за 2- 3 дни", каза за Дарик старши треньорът на кюстендилския клуб „Руен-92" и основен организатор Георги Бургов. „Руен- 92" участва с около 20 състезатели, другите от клуба  помагат в организацията.

Гост на състезанието беше проф. д- р Атанас Георгиев, председател на Българската федерация по ориентиране, който даде отлична оценка на „Кюстендилска пролет". В надпреварата участваха ориентировачи на възраст от 2- 80 години.

Отборът на „Младост"- Благоевград победи в комплексното класиране, пред НСА- Сивен и „Дрийм Тийм". Кюстендилският „Руен-92" е на 9- то място от общо 18 клуба от цялата страна.

Традиционният приз  "Румен Йорданов" отиде при Пламен Йорданов от клуб "Дрийм тийм", който бе с най-добро време по трасето, при мъже 35 год. Европейският вицешампион Кирил Николов спечели при мъже 21 г., а Кристина Иванова при жени 21 г.

Най- добре от кюстендилските състезатели се представиха Георги Йосифав, който е втори при 14- годишните момчета и Мартин Трайчев, който е 3- ти при 16- годишните момчета.

Най- бързи при най- малките бяха Мартин Йорданов и Евангелина Дяксова. Боян Иванджиков стана първи при момчета- 14 години, а Борислава Миткова при момичета- 14 години. Георги Кацарски и Андрея Дяксова са №1 при 16- годишните. Мартин Воинишки спечели при младежи- 18 години. Веселина Зашева и Пламен Йорданов победиха при 35- годишните. Сабиле Шабанска и Борислав Панков бяха най- бързи при 45- годишните. Живка Франгова и Николай Колев преодоляха за най- кратко време трасето при мъже и жени- 55 години.

При мъже 65 г. победи Богдан Велинов, при мъже 70 г.- Стою Катранджиев, а при най- възрастните мъже- 75 г.- Георги Чешмеджиев.

„Нашият спорт е семеен спорт, масов спорт, за деца. Това е игра на криеница, която децата обичат да играят, както с топка, затова и обичат футбола. Ориентирането  е национален спорт за страни с най- висок стандарт на живот и най- висока спортна култура. Това са Швеция, Норвегия, Финландия, Дания, Швейцария", коментира проф. Атанас Георгиев.