/ ThinkStock/Getty Images
10-годишната Ивелина Христова от добричкото училище „Христо Ботев“ спечели шахматен трофей на първенство по класически шахмат, което се проведе в планинския чешки курорт  Коути над Десноу. В турнира участваха представители на страните – членки на ЕС.

В престижната проява участваха пет изявени български деца. Първо място спечели Валентин Митев от София във възрастовата група за момчета  до 14 години. Негови треньори са били м.с. Христинка Илиева и  трима гросмайстори Владимир Димитров, Красимир Русев и Борис Чаталбашев. Призово трето място постигна държавната шампионка Петя Караиванова от Асеновград при  момичетата до 12 години с треньор Боряна Строкова.

Ивелина Христова от Добрич с богата колекция от медали в държавните индивидуални първенства по шахмат

Най-голямата изненада за мнозина поднесе състезателката на Шахматен клуб ’’Енергия 21’’ – Добрич, Ивелина Христова, която също категорично завоюва титлата. Тя стана шампионка при 10-годишните момичета.

Областният управител награди победителите в Държавното по ускорен шах

Въпреки силната конкуренция добричкият талант постигна три победи, пет ремита и само една загуба.

Съгласно регламента на проявата, за шампионската си титла Ивелина Христова  заслужи и званието „кандидат майстор“ при жените.  Званието й предстои да  се потвърди в близко време и от световната шахматна централа ФИДЕ.