Парите имат ли значение? Дали те все още ни правят богати? Може и да изглежда необичайно за един физик да се опитва да отговори на тези въпроси, но резултатът от британския референдум ни напомни, че всичко е свързано и ако искаме да разберем фундаменталната природа на Вселената, бихме били глупаци да игнорираме ролята, която богатството играе в нашето общество.
По време на кампанията за референдума аз заявих, че би било грешка Великобритания да напусне Европейския съюз. Резултатът ме натъжава, но ако съм научил поне едно нещо от живота си, то това е, че човек трябва да се опита да изиграе по възможно най-добрия начин, картите, които му се раздават. Сега ние ще трябва да се научим да живеем извън ЕС, но за да можем да направим това успешно, трябва да разберем защо британският народ направи този избор. Вярвам, че богатството по начина, по който го разбираме и по който го споделяме помежду си, изигра решаваща роля за това решение. Както премиерът Тереза Мей каза по време на първата си седмица на поста: "Ние се нуждаем от реформиране на икономиката, за да позволим на повече хора да споделят благополучието на тази държава".
Всички ние знаем, че парите са важни. Една от причините, заради които вярвам, че е грешка да напуснем ЕС, беше свързана със субсидии. Британската наука се нуждае от всички средства, които може да получи и един важен източник на подобно финансиране от дълги години беше Европейската комисия. Вече има съобщения за британски учени, изключени от европейски проекти, и правителството трябва да се справи с този въпрос възможно най-скоро.
Парите също така са важни, тъй като дават повече свободи на отделните хора. В миналото съм говорил за своите притеснения, че съкращенията на правителствените харчове във Великобритания ще намалят помощите за студенти в неравностойно положение - помощ, която подпомогна и моя успех в работата. В моя случай, разбира се, парите не само направиха кариерата ми възможна, но и буквално ме поддържат жив.
В един случай, докато бях в Швейцария в началото на кариерата си, аз се разболях от пневмония и моите колеги от Университета в Кеймбридж организираха връщането ми във Великобритания за лечение. Без техните пари можеше и да не успея да оцелея и да направя всички онези неща, които направих оттогава насам. Парите могат да направят човек свободен, също както бедността може да го вкара в капан и да ограничи потенциала му за вреда на него и цялата човешка раса.
Така че аз ще съм последният човек, който ще подценява значението на парите. Но въпреки че те изиграха важна практическа роля в живота ми, аз имам различна връзка с тях, в сравнение с останалите хора. Плащанията за моите грижи като човек с тежки увреждания, както и за моята работа, са от съществено значение за мен. Придобиването на материални неща обаче не е. Нямам представа какво бих правил със състезателен кон, или с ферари, дори и да можех да си ги позволя. Така че аз започнах да виждам парите като посредник, като средство за постигане на дадена цел - независимо дали става въпрос за идея, за здраве или за сигурност, но никога като самоцел.
Интересно е, че това поведение, виждано дълго време като очаквана ексцентричност от страна на академик от Кеймбридж, сега се споделя от все повече хора. Хората започват да поставят под въпрос стойността на богатството само по себе си. Познанието или опита по-важни ли са от парите? Могат ли притежанията да застанат на пътя на удовлетворението? Можем ли наистина да притежаваме нещо, или просто сме преходни негови попечители?
Тези въпроси водят до промяна на поведението, което от своя страна вдъхновява някои иновативни нови начинания и идеи. Те се наричат "катедрални проекти" - съвременният еквивалент на мащабните строежи на църкви, построени отчасти заради опита на човечеството да свърже небето и земята. Тези идеи са подети от едно поколение с надеждата, че следващото ще отговори на техните предизвикателства.
Надявам се и вярвам, че хората ще възприемат в по-голяма част това "катедрално" мислене, също както са го правили в миналото, тъй като ние се намираме в опасни времена. Нашата планета и човешката раса са изправени пред множество предизвикателства. Те обхващат целия свят и са сериозни - климатичните промени, производството на храна, пренаселеността, изчезването на други видове, епидемичните заболявания, окисляването на океаните. Подобни належащи въпроси ще изискват нашето сътрудничество, на всички нас, както и споделените ни виждания и усилия, за да осигурим оцеляването на човечеството. Ние ще трябва да започнем да се адаптираме, да преосмисляме, да променяме фокуса и някои от нашите фундаментални допускания за това какво разбираме под думите богатство, притежания, твое и мое. Също както децата, ние ще трябва да се научим да споделяме.
Ако се провалим в това, силите, допринесли за "Брекзит", завистта и изолационизмът не само във Великобритания, но и по света, извиращи от липсата на споделеност, както и културите, водени от ограничената дефиниция за богатство и провалът за неговото по-справедливо разпределение, ще се засилят. Ако това се случи няма да съм оптимист за дългосрочната перспектива на нашия вид.
Но ние можем и ще успеем. Хората са безкрайно изобретателни, оптимистични и приспособими. Ние трябва да разширим нашата дефиниция за богатство, така че тя да включва познание, природни ресурси и човешки потенциал, като в същото време се научим да споделяме всичко това по-справедливо. Ако направим това, то тогава няма да има ограничения за нещата, които можем да постигнем заедно.
*Коментарът на британския физик Стивън Хокинг е публикуван във в. "Гардиън".
Източник: БГНЕС

7 минути
Екшън в Босна и Херцеговина: Опитаха се да арестуват Милорад Додик (ВИДЕО)
Силите на реда на Босна и Херцеговина се опитаха снощи да задържат босненския сръбски ...
9 минути
„Стоп капаро“ и „такса запознанство“: Какви скъпи методи използват агенциите за недвижими имоти
Предложеният Законопроект за посредниците при сделки с недвижими имоти не регулира ...
15 минути
ПП от СОС: Приемаме решението на „Спаси София“, но е политическа грешка
Приемаме решението на „Спаси София“, но го оценяваме като политическа грешка. Това ...
19 минути
Млад мъж скри амфетамин в шкаф в спалнята си
Хванаха 20-годишен мъж с наркотици в Пирдоп, съобщиха от полицията.
Младият мъж е проверен ...
23 минути
Екзекутираха американец, убил майка на петмесечно бебе
В южния американски щат Тексас днес беше екзекутиран 41-годишен мъж, убил майка на петмесечно ...
39 минути
Андрий Сибига: Путин отново показа, че иска да продължи войната
Масираният руски ракетен удар, при който през нощта в Киев загинаха девет души, показва, ...
43 минути
В последните си дни папа Франциск е дарил 200 000 евро на затворници в Рим
Около два дни преди да почине главата на Римокатолическата църква папа Франциск е ...
49 минути
Мъж, който тича по 25 км на ден, притесни кардиолози – наложи му се операция (СНИМКИ)
Атанас е на 38 години. Разбира, че има сърдечен проблем, без да изпитва никакви симптоми ...
1 час
Осъдиха американски военнослужещ на седем години затвор за шпионаж в полза на Китай
Американски военнослужещ от военното разузнаване бе осъден днес на седем години затвор ...
1 час
След непрекъснат тормоз: 92-годишна жена хвърли през прозореца пари на ало измамници
92-годишна жена от Павликени стана жертва на телефонна измама, съобщиха от полицията.
Сигналът ...
1 час
Едуард от Hell’s Kitchen: В къщата не контактувах с никого, бях сам! (ВИДЕО)
В новия епизод на подкаста „Кухнята след Ада“ гостува кълбото от емоции и торпедото ...
2 часа
Над 20 000 души се „напушиха“ неволно след изгаряне на тонове канабис
Около 25 000 души, живеещи в турския град Лидже в окръг Диарбекир, са се „напушили“ неволно ...
2 часа
Еврокомисарят по климата идва на работно посещение у нас, ще се срещне с трима министри
Еврокомисарят за климата, нулевите нетни емисии и чистия растеж Вопке Хукстра пристига ...
3 часа
СОС ще обсъди повторно наименуването на новоизграждаща се метростанция
Столичният общински съвет (СОС) ще обсъди повторно наименуването на новоизграждаща ...
3 часа
Караджов ще даде начало на строителството на жп интермодалния терминал Волуяк
Заместник-министър председателят и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов ...
3 часа
Тръмп увери, че ще постигне сделка със Зеленски и Путин за спиране на войната в Украйна
Американският президент Доналд Тръмп изрази днес увереност, че ще постигне сделка ...
3 часа
Светли четвъртък е: Почитаме светите апостоли Йоан и Яков
На Светъл четвъртък от Светлата седмица се благославят светите апостоли Йоан и Яков.
Яков ...
11 часа
Темпераментният Едуард беше елиминиран от Hell’s Kitchen
Един от най-противоречивите участници в седмия сезон на кулинарното предаване Hell’s ...
11 часа
И Русия изпраща свой представители на погребението на папа Франциск
Министърът на културата на Русия ще присъства на погребението на папа Франциск на ...
11 часа
Бум в продажбите на четки за тоалетна с лика на Тръмп
Четка за почистване на тоалетни с лика на американския президент Доналд Тръмп стана ...
13 часа
Азиатец и двама тъмнокожи са сред фаворитите за нов папа
През май във Ватикана ще се проведе конклав - повече от 100 кардинали ще решат кой ще ...
13 часа
Тръмп отново е бесен на Зеленски: Тонът му пречи на преговорите
Президентът на САЩ Доналд Тръмп упрекна украинския лидер Володимир Зеленски заради ...
14 часа
След проливния дъжд в София: Запушени шахти наводниха бул. „Цар Борис III“ (ВИДЕО)
Заради интензивния дъжд, който валя в София този следобед, на места в южните райони ...
14 часа
Около 100 000 души чакаха пред „Свети Петър“, за да отдадат последна почит към папата
Около 100 000 души чакаха, за да влязат в базиликата „Свети Петър“ във Ватикана и да отдадат ...
14 часа
Димитър Радев: Изпълнението и на критерия за бюджетен дефицит няма да е последната добра новина по пътя към еврото
Изпълнението и на критерия за бюджетен дефицит "няма да е последната добра новина" ...
15 часа
От 1 май няма да приемат родилки в АГ отделението в пернишката болница
От 1 май няма да се приемат родилки в Акушеро-гинекологичното (АГ) отделение в пернишката ...
15 часа
След падане в банята: Въздушната линейка транспортира жена с тежка черепно-мозъчна травма
Жена с тежка черепно-мозъчна травма бе транспортирана с медицински хеликоптер до столична ...
15 часа
Турски сеизмолог: Размина ни се - не целият разлом, а само част от него се разкъса (СНИМКИ/ВИДЕО)
Турски сеизмолог смята, че ефектът от днешното земетресение с магнитуд 6,2 в Истанбул е ...
15 часа
Екоинспектори: Розовият пеликан Стойчо е в добро здраве, но няма да мигрира докато го храним
Розовият пеликан Стойчо е под редовно наблюдение на експертите на РИОСВ-Варна, които ...
16 часа
Ердоган: Нека Бог да закриля страната и народа ни от всякакви бедствия
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви, че всички държавни институции са в ...
16 часа
Кои двама кардинали няма да участват в конклава за избирането на нов папа
Почетният кардинал на Валенсия Антонио Канисарес няма да участва в конклава за избор ...
16 часа
Пловдивските съдии са сред най-натоварените в страната
Съдиите от Пловдивския апелативен съд са сред най-натоварените апелативни съдии в ...
16 часа
Казусът „Врана“ – напрежение, след като Сакскобургготски обвини държавата и общината в безстопанственост
Уникалните дървесни видове в парка „Врана“ в София загиват, никой не се грижи за тях. ...
17 часа
Шведският журналист, задържан в Турция, може да получи до 12 години затвор
Шведският журналист Йоаким Медин, арестуван при пристигането му в Турция в края на ...
17 часа
България има шанс да получи пари по второто плащане по ПВУ
Само Народното събрание може да вземе решение за бъдещето на оборудването, предназначено ...
17 часа
Областна администрация на София: Столична община не е предала на държавата владението върху парк „Врана“
От Областна администрация на София изпратиха позиция по казуса с парк "Врана". Оттам ...
17 часа
Филмът „Конклав“ отбеляза скок с почти 300 процента в гледанията след смъртта на папата
Гледанията на трилъра „Конклав“ на режисьора Едвард Бергер с участието на Рейф Файнс ...
17 часа
Петима пациенти от Кочани се прибират от лечение в чужбина
Петима от пострадалите в смъртоносния пожар в дискотека в Кочани, Северна Македония, ...
17 часа
Заловиха мигранти, преминали незаконно турско-българската граница
Гранични полицаи задържаха в два случая 23 мигранти, преминали незаконно турско-българската ...
17 часа
Трусовете в Турция: Жители на Истанбул са скачали от балконите си, над 150 души са пострадали
Над 150 души са пострадали, опитвайки се да се спасят от земетресението в района на Истанбул ...