Търговските вериги ще премахнат проблемните клаузи от договорите с доставчиците си, които ги поставят в подчинено положение. Това става ясно от решение на Комисията за защита на конкуренцията. Тя е установила клаузи в договорите, които поставят ограничения на доставчиците. В същото време подобни клаузи съществуват в договорите на няколко търговски вериги, което според комисията може да доведе до съгласуваност между веригите без директни контакти между тях.
Антимонополният орган е приел предложението на проверяваните вериги да отстранят проблемните клаузи от договорите си и в определен срок да представят новите договори пред комисията.
По-рано през годината български фирми сигнализираха, че големите търговски вериги ги задължават да подписват допълнителни клаузи и да предоставят определени отстъпки в доставките на едро, което ги поставя в подчинено положение спрямо чуждите компании.