Кметът подписа договора за високоскоростното трасе
Кметът подписа договора за високоскоростното трасе / Dariknews.bg

Кметът на Варна Иван Портних подписа договора за реализация на високоскоростното автобусно трасе - т.нар. BRT коридор, който е част от проекта за Интегриран градски транспорт. Изпълнител  е консорциум „Арма“, а стойността на договора по този компонент е 30 828 240 лв. с ДДС.

Трасето е около 15 км. и ще осигурява бързо придвиждане с градския транспорт от „Владиславово” до „Бриз”. „Това е огромна крачка напред за реализацията на проекта. Напредваме въпреки всички спънки и съдебни процедури – вече имаме избран изпълнител за най-важния компонент и договорът е факт. Новото трасе, по което ще се движат автобусите и тролеите, ще осигури лесно предвиждане на варненци от най-западната до най-северната точка на града“, обясни кметът Портних.

Изработването на компонента ще бъде в две фази – идейна и техническа. В идейната фаза изпълнителят трябва да проучи два варианта на трасето на BRT коридора. Единият е от терминала в квартал „Владислав Варненчик“, по булевардите „Константин Фружин", „Трети март“, „Янош Хуняди“, „Сливница“, „Христо Смирненски“, „Владислав Варненчик“, „Мария Луиза“, „Осми Приморски полк“, „Васил Левски“, ул. "Василаки Пападополу“ до терминал „Бриз“.

Втората възможност е от терминала в квартал „Владислав Варненчик“, по булевардите „Константин Фружин”, „Трети март“, „Янош Хуняди“, „Владислав Варненчик“, „Мария Луиза“, „Осми Приморски полк“, „Васил Левски“, ул. "Василаки Пападополу“ до терминал „Бриз“.

От особена важност при окончателния избор на трасето на BRT коридора ще бъдат възможностите за комбинация на спирките на автобусни и тролейбусни линии, както и лесното прехвърляне на пътници от една линия на друга.

Предвижда се по протежението на коридора, в двете посоки, да има нови 60 спирки.  Те трябва да бъдат с понижени тротоари, за да осигурят възможност за лесен достъп на хора с увреждания, както и за майки с колички, до превозните средства на градския транспорт.

Новите 70-те автобуси, също част от Интегрирания проект, и 30-те тролейбуса, осигурени по друг европейски проект, са оборудвани с платформи. Целият проект "Интегриран градски транспорт" е по Оперативна програма „Регионално развитие” 2007-2013 г.” на стойност 114 млн. лв.