Застреляха свидетел по делото „Килърите 4 в столицата
Застреляха свидетел по делото „Килърите 4 в столицата / снимки: Dariknews.bg
Застреляха свидетел по делото „Килърите" 4 в столицата
76784
Застреляха свидетел по делото „Килърите" 4 в столицата
  • Застреляха свидетел по делото „Килърите" 4 в столицата

Свидетел по делото „Килърите" 4 е бил застрелян в четвъртък в столичния кв. „Банишора". Жертвата е 53-годишният Хрисим Хрисимов, който не за първи път свидетелства срещу групата около безследно изчезналия Йосиф Йосифов - Йоско Костинбродския. Той е давал показания и в хода на делото за отвличането на бизнесмена Стефко Колев през 2001 г.

За последно Хрисимов е бил разпитван на 19 ноември, по време на закрито заседание в Специализирания наказателен съд, когато е заявил, че се страхува за живота си.

Хрисимов е бил разстрелян около 22.00 ч. снощи пред заведението си в кв. Банишора. Случайни минувачи са се обадили на полицията, след като са видели безпомощния мъж да лежи на тротоара пред клуба. По него е стреляно около 10 пъти, когато е заключвал клуба. Хрисимов е сред основните свидетели по делото срещу групата за убийства и отвличания, известна като „Килърите" 4, което се гледа в Специализирания наказателен съд. За това, че е бил убит вчера вечерта, председателят на съда Георги Ушев е разбрал от медиите: „От интернет научих, че Хрисим Хрисимов е бил убит. Не знам дали е бил убит всъщност, как е бил убит и дали се касае за убийство, не знам. Просто прочетох в интернет това".

Ушев, който е и председател на съдебния състав по делото срещу Йосиф Йосифов, Ивайло Симеонов, Вергил Славов, Александър Йорданов и Мариян Атанасов, обясни още, че разпитът на застреляния мъж е бил на 19 ноември при закрити врати: „Установих, че в показанията на свидетеля по повод въпроси на страните е коментирана неговата мярка за защита. Има част от показанията, които може би касаят информация, която е класифицирана".

По време на няколкочасовия разпит, на който е подложен Хрисимов тогава, той е обяснил, че се страхува за живота си и че е получил охрана от държавата. Дали и в момента на разстрела той е бил охраняван, засега не е ясно: „Имал е охрана. Не знам кой и как му я е предоставил. Тя не е била в съдебната зала тази охрана, но самият той каза, че е дошъл с охрана в съдебната зала. Заяви, че е дошъл с охрана от държавата. Каза, че се страхува. Нормално е в такива процеси свидетелите да ги е страх".

Хрисимов е разказал, че преди време е получавал заплахи за живота си от част от обвиняемите по делото. Повод за това са били показания, които той е давал по друг случай - за отвличането на бизнесмена Стефко Колев през 2001 г., за което Йосиф Йосифов е бил заподозрян.

Той е бил заплашен да смени показанията си, както и впоследствие се случва. Пред спецсъда Хрисимов е разказал още, че се познава с Йоско и обкръжението му от около 10 години, когато е наел къща в София по тяхна поръчка. Извършителите на убийството все още са в неизвестност.

Обвиненият за ръководител на групата Йосиф Йосифов - Йоско Костинбродския е в неизвестност от март тази година. Той изчезна, след като съдът не намери основания за постоянното му задържане по друго дело. От тогава той е обявен за издирване. Името му се свързва с редица отвличания и убийства и заплахи срещу полицаи и прокурори, за повечето от които не бяха събрани достатъчно доказателства.

Той е съден и оправдан за ликвидирането на хърватина Иван Може, който също е в неизвестност от години. Името му се свързваше и с разстрела на бизнесмена Красимир Гочев-Шмит.

Застреляха свидетел по делото Килърите" 4 в столицата
netinfo