Едни от най-очакваните участници във фестивала One Dance Week са танцьорите от формацията "Dragon Kung Fu", позната и като компанията на Джеки Чан. Танцьорите, които са бойци от най-престижните школи за Кунг-Фу в Китай, като някои от тях са от манастира "Шаолин", утре ще представят зрелищния спектакъл Gateway пред пловдивска публика, с който ще бъде открит денс фестивала.
Програмата на международният фестивал за съвременен танц, който се превежда за седми пореден път, на за първа година е в Пловдив, включва 17 спектакъла от 3 континента – Европа, Азия и Америка. Освен това ще бъдат представени и най-добрите спектакли от българската съвременна танцова сцена.
През десетте фестивални дни пловдивчани и гостите на града ще видят палитра от танцови шоуспектакли и улични пърформанси из целия град, както и едни от най-актуалните и прогресивни танцови компании и хореографи от световната танцова сцена, които ще демонстрират различията и многообразието на идеите за танц в света.
Програмата се стреми да обхване различни тенденции и течения в съвременния танц, като българският проект „The Jungle. Plovdiv is burning!“ на хореографа Красен Кръстев. Спектакълът е част от модула „Dance connected - създаване на капацитет за укрепване и разнообразяване на българската съвременна танцова сцена“ и е вдъхновен от филма на Джени Ливингстън „Paris is Burning“(1990). Премиерата на The Jungle. Plovdiv is burning! е предвидена по време на One dance week, на 29 август. Спектакълът прави сериозна заявка да изненада, провокира и вдъхнови своята публика с неочаквания подход в хореографската работа и свободата в артистичните изрази.
В тазгодишно издание ще има детски спектакли и танцови ателиета, които си поставят за цел да приобщят най-малката публика към жанра съвременен танц.
Подгряващите събития на открито, запазена марка на фестивала, ще предоставят впечатляващи моменти и усещания за публиката.
Богатата кинопрограма има за цел да запознае публиката със законодателите в съвременния танц, както и с големите танцови шедьоври, като представи серия от документални филми, посветени на световноизвестни артисти, хореографи и спектакли.
В програмата не фестивала са включени модули, насочени към развиване на професионалната сцена, както и лекции, дискусии и разговори с публика.
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс One dance week тази година се провежда в Пловдив от 28 август до 6 септември.
В прикачения звуков файл директорът на фестивала One dance week Елиана Лилова обяснява, какви са целите, които са си поставили организаторите на фестивала.