дърва
дърва / netinfo
 
210 обекта за продажба и преработка на дървесина на територията на РДГ Кюстендил имат въведен електронен дневник.
 
„Информационната система на ИАГ беше допълнена с нов модул за водене на електронен дневник от 1 януари 2017 г. и електронен превозен билет за обектите, в които постъпва, преработва се и се експедира дървесина. Целта е да се даде възможност за обвързване на системите за издаване на позволителни за сеч, превозни билети от временен склад, електронния дневник  и превозните билети от обектите за преработка на дървесина.  В момента се провеждат обучения за работа със системата.
Всичко това заедно със задължението превозните средства да бъдат оборудвани с GPS устройства и системите за видеонаблюдение в обектите за преработка на дървесина цели да се достигне много по-високо ниво на контрол в горите”, заяви директорът на РДГ Кюстендил инж.Здравчо Тодоров.
 
Въвеждането на електронен превозен билет е част от цялостната информационна система на Изпълнителна агенция по горите за контрол в горските територии. От края на миналата година започна поетапно въвеждане на система за издаване на превозни билети от временен склад в горските територии. Внедряването на системата стартира с горските територии държавна собственост. Това позволи да бъдат отстранени повечето допуснати пропуски в програмата. Служителите на стопанствата бяха обучени за работа със системата. От 1 юли 2016 г. системата стана задължителна за всички горски територии, независимо от собствеността – частни, общински и държавни и се прекрати издаването на хартиени превозни билети.
„Електронният превозен билет дава възможност на всеки гражданин в държавата да провери всяко превозно средство, което транспортира дървесина. Тази проверка може да бъде извършена чрез интернет страницата на ИАГ. Достъп до системата имат и МВР, НАП, Агенция "Митници", "Главна инспекция по труда", Държавна агенция по метрология и технически надзор", Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация". Идеята е така институциите да имат взаимен достъп до информацията, с която разполагат, а целта – по-качествен контрол”, коментира още инж.Тодоров.