Множество спортисти и младежи се включиха в отбелязването на Деня на спорта и Европа на 15 май в Севлиево.
Атрактивните демонстрации на различните видове бойни спортове, на волейболните отбори в спортната зала „Дан Колов“ бяха завършек на една спортна седмица, в която спортните клубове и училищата се включиха в масови състезания и демонстрации по повече от 10 вида спорт.
Ръководителят на Европейския информационен център „Европа директно“ при Габровската търговско-промишлена палата Галина Михнева откри празника за участниците и зрителите в залата.
По-късно в парк „Черничките“ се проведе щафета за ученици от 5 до 12 клас, разделени в три възрастови групи – 5-8, 9-10 и 11-12 клас. На екипите на много от участниците се виждаше логото на ОП „Развитие на човешките ресурси“ и програма „Успех“.
Най-много купи в отделните възрастови групи събраха учениците от ПГМЕТ „Ген. Стоян Бъчваров“. В парка „Черничките“ беше началото и на велопохода до местността Вран.
За своите усилия участниците получиха много спортни пособия за награди, осигурени от „Европа директно“ Габрово и община Севлиево.
Събитията бяха организирани от Община Севлиево и Европейския информационен център „Европа директно“ при Габровската търговско промишлена палата със съдействието на РСО „Централна Стара планина“.
Ден на Европа
Денят на Европа е празник на единството и мира на стария континент. Той се отбелязва на датата, когато френският външен министър Робер Шуман прочита историческата декларация за обединение в Европа. На 9 май 1950 г., само 5 години след края на Втората световна война, той призовава за съюзяване на френските и западногерманските ресурси и промишленост за производство на въглища и стомана, за да се избегнат бъдещи военни конфликти. „Декларацията на Шуман” е в основата на Европейската общност за въглища и стомана, предшественик на днешния Европейски съюз. През 1985 г. в Милано държавните и правителствените ръководители на страните от тогавашната Европейска общност решават 9 май да бъде празникът на Европейския съюз.
Източник: „Европа директно“ Габрово