Американската космическа агенция НАСА опроверга изказаната от Русия версия, че междупланетната станция "Фобос-Грунт" може да е пострадала под въздействието на американски радар, съобщи ИТАР-ТАСС.
Източник на руския вестник "Комерсант" от ракетно-космическия отрасъл на страната твърди, че междупланетната станция "Фобос-Грунт", която през ноември не успя да се насочи към Марс и падна на Земята в неделя, може случайно да е пострадала от американски радар. Източникът не изключва през първите часове след старта космическият апарат да е навлязъл случайно в обсега на американския радар на атола Куаджалейн (Маршалови острови), който следял в момента траекторията на астероид.
Излъчен от локатора импулс с мегаватна мощност може да е повредил електрониката на "Фобос-Грунт", поради което станцията не е могла да задейства двигателя си, предполага източникът. Той специално изтъква, че се разглежда възможността да става дума за "форсмажор", а не за целенасочено действие.
НАСА заяви, че на 9 ноември, когато е била изстреляна междупланетната станция, на Маршаловите острови не е бил използван радар за проследяване на движението на астероид, предава БТА. Космическата агенция каза, че за подобни цели използва радари в Калифорния и Пуерто Рико.
Руският вицепремиер Дмитрий Рогозин заяви, че не изключва възможността аварията на "Фобос-Грунт" да е станала по вина на американски радар.
Тази версия има право на живот, каза той пред журналисти, коментирайки твърдението, че аварията на "Фобос-Грунт" може да се дължи на външно въздействие. Ако това е така, ще бъдат направени всички необходими изводи, за които сега е рано да се говори, допълни Рогозин.