Георги Петков спаси смешна България от загуба в Тбилиси
Георги Петков спаси смешна България от загуба в Тбилиси / снимка - BGNES

Българският национален отбор за пореден път разочарова своите фенове, след като завърши 0:0 при гостуването си на Грузия в Тбилиси в мач от световните квалификации.

„Лъвовете” бяха трагични през целия мач, като единствено Георги Петков спаси отбора от загуба, която предвид играта щеше да бъде напълно заслужена.

Многомилионните звезди Димитър Бербатов и Стилиян Петров потвърдиха думите на Йордан Лечков и не показаха абсолютно нищо на стадион „Борис Пейчадзе”.

През първата част българският отбор показа трагична игра, като на няколко пъти по чудо се спаси от получаване на гол. От своя страна пък момчетата на Пламен Марков показаха безидейна игра и не застрашиха с нищо вратаря на домакините Ломая.

Това не е единствената лоша новина за „трикольорите”, след като в 30-тата минута Мартин Петров напусна терена контузен и на негово място влезе Ивелин Попов.

С това равенство България сериозно намали шансовете си за класиране на Световното първенство през 2010 година, въпреки престижния хикс срещу Италия преди няколко дни. В трите си мача „трикольорите” имат три равенства и все още не са записали победа.

Двубоят започна с натиск на Грузия, а българската отбраната действа неориентирано и само добрите намеси на Георги Петков предотвратиха гол.

В 8-мата минута Георги Петков нокаутира Метешашвили, който излезе сам срещу него след грешка на Тунчев. Малко след това при нова грешка Размадзе стреля опасно към вратата на България.

В 17-тата минута Кобиашвили бе оставен абсолютно сам на границата на наказателното поле, но ударът му мина на сантиметри от дясната греда на Петков.

Грузинците също извършиха принудителна смяна, след като Сирадзе влезе на мястото на Мчедлидзе, който се контузи при сблъсък с Вальо Илиев.

Квахадзе бе поредният грузинец, който обстреля българската врата. Защитникът стреля от 25 метра, но Петков изби със зрелищен плонж.

Сирадзе също имаше шанс за гол, но ударът му с глава от няколко метра не бе проблем за стража на „лъвовете”.

Най-чистото положение за България през първата част бе във втората минута на продължението, когато Чавдар Янков центрира в наказателното поле. Над всички се извиси капитанът Бербатов, който обаче стреля с глава в аут.

Втората част започна с опасен изстрел на Гоциридзе, който бе спасен от вездесъщия Петков.

Между 65-тата и 68-мата минута България все пак стигна до две опасни положения, след като първо Велизар Димитров стреля в аут с глава, а след това Стилиян Петров не можа да преодолее Ломая, въпреки че бе останал сам срещу него.

В последните минути на мача домакините отново имаха възможности да вземат трите точки.

В 77-мата минута Меребашвили излезе сам срещу българския страж, който обаче без проблеми изби в корнер.

4 минути преди края на срещата грузинците уцелиха и греда. Сирадзе надскочи всички в наказателното поле и с параболичен удар с глава нацели горната греда на Петков.

В следващата атака пък Вальо Илиев със сетни усилия изби топката, която щеше да попадна в дебнещия пред опразнената врата Меребашвили.

Грузия: Ломая, Лобянидзе, Салуквадзе, Квахадзе, Шашиашвили, Размадзе, Ментеташвили, Кобиашвили, Гоциридзе (84’ Одикадзе), Яшвили (71’ Меребашвили), Мчедлидзе (32’ Сирадзе)

България: Петков, Тунчев, Илиев, Димитров (73’ Рангелов), Янков (56’ Ангелов), Бербатов, Ст. Петров, Георгиев, Миланов, М. Петров (30’ Попов), Иванов