Динчев отива на репешажи за бронзов медал на Световното по борба
Динчев отива на репешажи за бронзов медал на Световното по борба / netinfo

Калоян Динчев ще се бори в репешажите за бронза в категория до 96 килограма в класическия стил на Световното първенство по борба. Другият български представител във втория ден на шампионата - Явор Янакиев (74 кг.), отпадна от състезанието.

Калоян Динчев стартира с хубава победа над иранеца Реза Фарзи Задех с 2:0 части (3:0, 1:1). След това обаче се провали срещу бъдещия финалист Хейки Наби (Естония). Динчев загуби с 1:2 части (1:1, 0:4, 1:2).

Все пак нашият спортист доби право на участие в репешажите за бронза, тъй като Наби стигна чак до финала. В първата среща от репешажите българският борец ще срещне италианеца Дайгоро Тимончини. При успех ще се бори с Юнг Хан Тае (Република Корея), а ако спечели и този двубой, ще спори за бронзовото отличие с Андрей Батура (Беларус).

Явор Янакиев загуби от Даниар Кобонов (Киргистан) с 0:2 части (0:5, 3:4) още в първия кръг в категория до 74 килограма.

Кобонов претърпя поражение в следващия кръг, което означаваше приключване на участието на Янакиев.

В най-интересната среща от сутрешния сеанс световният и европейски първенец Хамза Ерликая (Турция) надделя над олимпийския шампион Карам Габер (Египет) с 2:0 части (2:0, 2:0) в двубоя между двама от най-добрите борци в категория до 96 килограма. На четвъртфиналите обаче Ерликая сензационно загуби с туш Марек Свеч (Чехия), след като бе спечелил първата част с 4:0 точки.

Така турчинът изпусна възможността да вземе четвърта световна титла. Той има две олимпийски и осем европейски. Свеч стигна чак до финала, елиминирайки на полуфиналите още един фаворит - европейския първенец от Белград 2003 Рамаз Нозадзе (Грузия) с 2:1 части (4:0, 0:3, 1:1).

Не по-малка сензация пък бе отпадането на олимпийския, световен и европейски шампион Вартерес Самургашев (Русия), който загуби от Александър Михайлович (Беларус) с 1:2 части (3:1, 1:1, 0:6) още в първия кръг в категория до 74 килограма.

Друга голяма изненада във втория ден на шампионата бе поднесена в категория до 84 килограма, където на осминафиналите Мохамед Бабулфат Абделфатах (Египет) надви олимпийския първенец Алексей Мишин с 2:0 части (2:0, 4:0). В същата категория полякът Артур Михалкевич пък отстрани на четвъртфиналите двукратния световен шампион Ара Абрахамян (Швеция) с 2:1 части (4:0, 0:3, 1:1).