Безапелационна България в Световната лига
Безапелационна България в Световната лига / fivb.org
Българският национален отбор по волейбол постигна четвърта поредна победа в Световното лига. „Трикольорите” се наложиха безапелационно над Китай с 3 – 0 гейма и завършиха домакинската си серия с един единствен загубен гейм.

От старта на Световната лига момчетата на Мартин Стоев имат по два успеха над Аржентина и Ктиай и оглавяват група D с актив от 8 точки от четири победи.

Това бе най-силният мач на България досега в Лигата, като нашият тим нито за момент не изпусна инициативата и водачеството.

В първия гейм техническите прекъсвания дойдоха при 8:3 и 18:8, а частта бе спечелена при 25:18. Във втория гейм нашите момчета отново имаха преднина – на първо прекъсване 8:5 и на второ 16:11, а категорично затвориха периода при 25:16.

Гостите от Китай се опитаха да се съживят в оказалата се последна трета част на мача, но силите им стигнаха единствено да я завършат малко по-достойно при резултат 25:21.

В край на срещата лидерът и топреализатор на българския тим Матей Казийски направи жест към Президента на Република България Георги Първанов, който отново изгледа мача от трибуните. Казийски поднесе лично топката, с която България постигна успеха на държавния глава.

Казийски бе най-резултатен в двубоя с 14 точки, а Христо Цветанов и Тодор Алексиев добавиха по 10.

България се отправя на презокеанско пътуване до Аржентина, като гостува на „гаучосите” в Сан Хуан на 9 и 10 юни. След това на националите им предстои още едно дълго пътешествие до Китай, където на 16 и 17 юни играят с домакините в град Шенгду.

Статистика

България: Цветанов 10, Жеков 1, Йорданов 5, Казийски 14, Гайдарски 7, Алексиев 10, Салпаров – либеро (В.Николов 9, Н.Николов, Зарев)

Китай: Чуи Ксиаодонг 1, Чуи Джанджун 11, Шен Кионг 5, Джанг Фудонг, Фанг Яингчао 2, Ю Давей 11, Рен Ки – либеро (Жонг, Сонг 4, Юан 3, Гуо 6, Ли)