Съмненията на пожарникари и спасители, пристигнали първи на мястото на инцидента, са били, че е гръмнала газова бутилка в заведение за дюнери в центъра на Монтана. След огледа предположенията са, че се е взривила съединителна връзка на газова бутилка. Заведението е било затворено. Има материални щети.
Взривът е станал около 17 часа. От детонацията стъкла са се разхвърчали на метри от помещението. Леко пострадала е единствено жена, от съседен магазин. Районът в момента е отцепен от полицията за щателен оглед на местопроизшествието.
Няма пострадали преминаващи хора или седящи в съседни заведения, поради това, че е почивен ден. През седмицата това е едно от най-оживените места в града.