Пети блок на АЕЦ "Козлодуй" беше включен в енергийната система на страната след приключване на плановия годишен ремонт". Това стана снощи в 19 часа и 11 минути. Агенцията за ядрено регулиране е извършила необходимата проверка и е дала съгласие за пуск и експлоатация на 1000-мегаватовия блок.
Пети блок бе спрян на 11 април т.г. По време на престоя са изпълнени планираните дейности и са обхванати всички съоръжения, предвидени за ремонт в дългосрочния график на АЕЦ "Козлодуй".
Реакторът на блока е зареден със свежо ядрено гориво за новата, 16-та поред, горивна кампания.
В съответствие с графика на Електроенергийния системен оператор, вторият 1000-мегаватов блок на атомната централа - 6 блок, работи с натоварване от 100%.