Министерството на извънредните ситуации подготвя национално пълномащабно учение „Защита 2009", което ще се проведе на 21 и 22 май. To има за цел да провери действията и координацията между министерства, ведомства и техните териториални структури при радиационна авария.
Учението ще се ръководи от вицепремиера и министър на извънредните ситуации Емел Етем. В него ще участват 16 министерства и ведомства със свои централни и регионални звена, научни институти, АЕЦ „Козлодуй" и Областни щабове за координация от 7 области. Ще бъде тествано функционирането на Системата за ранно предупреждение, аварийните планове, системата за радиационен контрол, за обмен на информация и взаимодействието между частите на Единната спасителна система.