Кърлежи носят лаймска болест в монтанско
Кърлежи носят лаймска болест в монтанско / netinfo

Увеличават се болните от лаймска болест, съобщиха от РИОКОЗ Монтана. Причинители на инфекцията са кърлежите. Пикът на ухапванията от тези насекоми е сега, когато е биологичният им цикъл на размножаване. През април от лаймска болест са лекувани 5-ма. До края на миналата седмица болните са били 7, като най-често пациентите са хора в пенсионна възраст. Епидемолозите очакват броят на заразените да се увеличи.

От РИОКОЗ съветват след разходка по тревните площи, гората или при контакт с домашни животни, винаги да се преглежда тялото за кърлежи. Трябва да се има предвид и че не всеки ухапан от кърлеж може да се разболее от лаймска болест. Инкубационния период е от 30 до 35 дни, предупреди д-р Даниела Караджова от Регионалната инспекция за опазване и контрол на общественото здраве.