Крум Дончев победител в рали Вида 2009
Крум Дончев победител в рали Вида 2009 / Иван Стрижлев

 С драматични обрати, но с очаквана победа за Крум Дончев завърши XXII-то рали „Вида 2009". Съкратено до 92 км и 6 скоростни етапа, вторият кръг от НРШ премина при отлична организация. Единственият супер специален етап в страната отново събра многобройна публика. Той беше последен етап за състезанието, тази година удвоен.

Екипажът на АСК „Престиж" Петър Гьошев/Димитър Спасов (Mitsubishi Lancer Evo 9) поведе след първата отсечка на ралито. На Гранитово-Орешец 1 (19,54 км) Гьошев даде време от 10:19,7 мин,  следван на 0,4 сек от Крум Дончев/Петър Йорданов (Приста Ойл РТ, Peugeot 207 S2000). Трети на 5,1 сек завършиха двукратните победители в Рали „Вида" Димитър Илиев/Янаки Янакиев (АМСК ИРТ, Mitsubishi Lancer Evo 9).

Втората отсечка взе Крум Дончев, който оглави временното подреждане в състезанието. Накрая той триумфира за първи път в това рали.

Най-драматично беше състезанието на суперспециалния етап, най-зрелищният на „Вида".

Двукратният победител във възобновеното след близо 20 години състезание Димитър Илиев взе победата с време 5:28,0 мин над Дончев на 1,2 сек в непосредствена битка.  Автомобилът на Илиев дори пламна отдолу, но не се стигна до инцидент. Най-добро време в суперспециалния етап дадоха двама пилоти- атрактивните  Ясен Попов и Пламен Стайков , които спряха хронометрите на 5:27,7 мин.

Етапът временно бе спрян за кратко, след инцидент. Кирил Кирилов с Peugeot 106  изпусна един завой, излетя от трасето и удари полицай от охраната и 13-годишно дете, които за щастие се отърваха  с леки наранявания.

 В крайното подреждане първи е Крум Дончев с общо време 46:53,6 мин. Петър Гьошев е на 9,8 сек, а Димитър Илиев зае третото място с изоставане от 16,7 сек. Шестицата допълват Ясен Попов, Пламен Стайков и Игнат Исаев.

Кметът на Дунавци Петър Петров традиционно дари победителите с агне.

/още от Рали Вида може да видите в "теми в снимки"/