Без проблеми инциденти премина и първият държавен зрелостен изпит по български език и литература в Монтана. 1459 дванайсетокластници са се явили на матурите в областта, съобщи началникът на образователния инспекторат Анка Захариева. Заради слаби оценки 116 не са допуснати, а 25 ученика не са се явили. Единствено в Професионалната гимназия по лека промишленост в Монтана е имало видеонаблюдение от всички училища, където са държани матури.
1574 дванадесетокалсници са се явили на втория държавен изпит. Нито една работа не е анулирана. Най-много са се явили на изпита по география - 747, а най-малко по руски език - 9 ученика. Резултатите от матурите ще станат известни най-рано в началото на юни.