Болницата в Монтана въведе европейски мерки за безопасност на труда, съобщи Светла Миланова – ръководител направление „Човешки ресурси”. Днес тя представи въведената система за здравословни и безопасни условия на работа на пресконференция, в която участва новия изпълнителен директор на болницата д-р Тони Тодоров, лекари и експерти.
Европейските стандарти свеждат до минимум рисковете за здравето и хората, наети на всички нива в болницата. Акцентът е върху предварителните мерки за създаване на безопасна среда.
Внедрената система за управление на здравословните и безопасни условия на труд по стандарт BS OHSAS 18001:2007 (Ocupational Health and Safety System). Издаденият сертификат от „Ай Кю Серт“ – /орган за сертификация на системи за управление/ е валиден до 2017 година. Всяка година действието на системата се проверява от независима организация.
Европейските норми за безопасност на труда са въведени в болницата в Монтана чрез проект по схема за безвъзмездна помощ „Безопасен труд” с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”, съфинансирана от Европейския социален фонд на Европейския съюз. Стойността на проекта е 233 хиляди лева. Освен сертификата за управление със средствата са закупени лични предпазни средства и специализирано работно облекло с по-висок клас на защита.
В пералните помещения на болницата е внедрена смукателно-нагнетателна вентилационна система с висок енергиен клас. Тя осигурява едновременното подаване на свеж и отвеждане на замърсен въздух, затопля или охлажда въздуха в помещенията, а при необходимост е възможно и да пречиства изхвърляния въздух.