Старшата възраст на Етър-64 донесе Купата на България във В. Търново
Старшата възраст на Етър-64 донесе Купата на България във В. Търново / netinfo

Девойките старша възраст на ХК „Етър- 64” донесоха първия голям успех на отборните спортове във В. Търново за 2014 г., печелейки в Хасково Купата на България във възрастта до 19 години. Трофеят е първи за клуба в годината, в която празнува половинвековен юбилей.

„За първи път от много години имаше седем силни равностойни отбора, спорещи за купата. Нашата цел бе да покажем добър хандбал, не сме натоварвали момичетата с амбиции, тъй като имахме в състава само две състезателки на по 18 години– Станислава Димитрова и Дария Събева, останалите са по-малки, но много качествени. Разликата във възрастта не им попречи да играят на върха на своите възможности и заслужено грабнаха отличието в тежък момент за клуба. По финансови причини пътувахме за Хасково в събота сутринта и се наложи още същия ден да играем три тежки мача в групата. Залата беше пълна с публика, а срещите – много оспорвани”, разказа старши треньорът Йонка Генчева.

В групата възпитаничките и победиха връстничките си от ХК „Панагюрище” с 11:7 (6:2) и от „Ники спорт” (Сливница) с 23:20 (13:12). Между двата успеха обаче бе записана загуба от „Васил Левски” (Нови Пазар) с 11:15, до почивката 5:9, която изпрати „виолетовите” на полуфинал срещу победителя в другата група „Бъки".

„Двубоят с габровки бе много оспорван. Играеше се гол за гол, като почивката дойде при 11:10 за нас. След 35- ата минута момичетата вкараха четири поредни гола и грабнаха ценна победа с 21:18. Успехът ни изпрати на финал отново срещу „В. Левски” (Нови Пазар), който спечели другия полуфинал срещу „Хасково””, информира още Йонка Генчева.

В спора за върха воденият от нея отбор показа, че може да сбърка само веднъж и не даде шансове на новопозарки.

Краят на първата част дойде при  9:5 за етърки, а финалната сирена прозвуба при 16:12 в тяхна полза. Девет гола отбеляза Станислава Димитрова, по два добавиха Габриела Янкова, Първолета Димова и Кристина Стефанова, един  Мария Йорданова. Силно пази и вратарката Ивона Петкова. В състава бяха още Дария Събева, Полина Генчева, Христиана Гавраилова, Антония Игнатова, Данислава Петрова и Габриела Николова.

Купата и златните медали бяха връчени на великотърновските момичета от президента на БФХ Росица Бакърджиева. Станислава Димитрова бе обявена за най-добър ляв гард и стана голмайстор на финалите с 47 попадения.