Наградиха майки, участвали в конкурс за кърменето
Наградиха майки, участвали в конкурс за кърменето / Дарик нюз, архив

12 майки получиха награди в конкурс за популяризиране на кърменето, организиран от Регионалната здравна инспекция, община Велико Търново и Центъра за родители „Happy Mums”. Инициативата се проведе в рамките на Световната седмица на кърменето, която се отбелязва ежегодно от 1 до 7 август. В конкурса участваха общо 25 майки, а днес в здравната инспекция бе изтеглен жребий за наградите в конкурса.

В писмена форма майките бяха описали своите чувства, тревоги и успехи, свързани с кърменето, а целта на инициативата бе да насърчи и останалите жени към естественото хранене на децата. Изтеглените в томболата участнички получиха ваучери за покупка в магазин за детски играчки. Късметът донесе на Десислава Иванова, Милена Трифонова и Иванела Иванова ваучери на стойност 20,00 лв.

Останалите девет ваучера бяха на стойност 10 лв. получиха Бистра Маркова, Калояна Лицанова, Любка Димитрова, Олга Карова-Стойкова, Гергана Христова, Десислава Петрова, Бистра Христова, Ива Йорданова и Грета Тутраканова. Подаръчни комплекти на българска козметична фирма, специализирана в грижите за бременни и новородени, пък бяха връчени от Центъра за родители „Happy Mums” на други пет участнички.

Кърменето става все по-популярно през последните години у нас, показва статистиката. Данинте сочат, че над  90% от българките започват да кърмят децата си, което е много висок процент в световен мащаб. Проблемът идва малко по-късно, обикновено около третия-четвъртия месец, когато голяма част от жените се отказват. По информация на Националния център за обществено здраве и анализи около 70 на сто от майките кърмят до шестия месеца, колкото е препоръчителният период за кърмене, а след това, когато е добре детето да се подкрепя с кърмене, остават около 24 на сто от жените.