Емил Стефанов и Цвета Галунова с призови класирания на турнир в Албена
Емил Стефанов и Цвета Галунова с призови класирания на турнир в Албена / Личен архив

152- ама състезатели от 30 държави, сред които 31 гросмайстори, 40 международни майстори и 13 Фиде- майстори, участваха в международния турнир Гран опън Европа, проведен от 1 до 9 юни в курорта Албена.

Състезанието премина в 9 кръга по Швейцарска система на класическа контрола от 90 минути на шахматист, плюс 30 секунди на ход. Главен съдия на турнира бе великотърновецът Николай Йорданов, в съдийския екип бе и треньорката на ШК «Етър» Светла Йорданова. Общият награден фонд в Албена бе 30 000 евро ,като победителят Тигран Петросян от Армения  взе 5000 от тях.
14- годишният състезател на «Етър» Емил Стефанов завърши с 4 от 9 точки и взе втора награда при 16- годишните юноши. С резултата си той покачи своя личен рейтинг с 40 точки, като показа ниво на постижение 2207 при ЕЛО- 1929. Стефанов поднесе сериозна изненада още в първия кръг, побеждавайки международния майстор Велислав Куков, който наскоро спечели турнира Стара столица във Велико Търново.
 Особено важен бе и успехът му в предпоследния кръг срещу Себастиян Пецели от Унгария, който е миналогодишен шампион на Европейския съюз до 14 години. През целия турнир той игра само с по- високо градирани състезатели (б.р. един гросмайстор, трима международни майстори, един ФИДЕ майстор и една ФИДЕ-майсторка за жени) и успя да постигне още две победи и две ремита.
Любопитното е, че Емил се представи блестящо срещу съперниците си от чужбина, като победи WFM Н. Рагхави от Индия и Пецели от Унгария и направи реми с FM Габриел Войтеану от Румъния.

В последния кръг жребият изправи талантът от старата столица срещу европейския шампион за ветерани за 2013 г., легендата в българския шахмат- гросмайстор Иван Радулов. Интересното е, че разликата в годините между двамата е цели 60!Партията, спечелена от Радулов, продължи пет часа. Великотърновката Цвета Галунова, която играе за «Марица- Изток» /Раднево/, се подреди трета в категория ЕЛО до 2050 с 4,5 точки, и покачи личния си рейтинг с 8 точки.