Протест за заплати пред „Напоителни системи  - Търговище
Протест за заплати пред „Напоителни системи - Търговище / Борислав Курдов
Протест за заплати пред „Напоителни системи" - Търговище
74586
Протест за заплати пред „Напоителни системи" - Търговище
  • Протест за заплати пред „Напоителни системи" - Търговище

Работници и служители на държавното дружество Напоителни системи клон Търговище днес проведоха едночасов протест. Повод за недоволството им са неизплатените заплати и осигуровки от месец юни насам.
Организатор на протеста бе синдикалната организация на КНСБ в дружеството. Нейният председател Елена Андонова съобщи, че в търговищкия клон работят близо 60 души, а в целия клон „Долен Дунав", който обхваща и Русе численият състав надхвърля 180 работници и служители. Според нея една от възможните причини за забавянето на заплатите би могло да бъде и по-малкото работа през тази година, която се оказа дъждовна и не е имало нужда от по обилно напояване. От началото на годината от „Напоителни системи" са подали на стопаните близо 720 000 кубика вода, докато през минаи години подадената вода за напояване е надхвърляла 1 000 000 кубика.
Работници и служители на „Напоителни системи" в цялата страна също не са получавали своите заплати за юни и юли, на места се дължат и 40% от възнагражденията за месец май. За Търговище дължимата сума само за заплати е над 202 000 лева, а общата сума, която дължи дружеството заплати и осигуровки на работници в страната надхвърля 3,5 милиона лева.
Днес протести имаше пред клоновете във Враца, Монтана и Русе. Ако исканията за изплащане на трудовите им възнаграждения не бъдат изпълнени в най-скоро време, протестиращите се заканиха да организират национален протест пред Министерството на земеделието и храните.
На протеста присъства и директорът на Инспекцията по труда в Търговище Галина Градинарова. Тя заяви че започват проверки в дружеството, които вероятно ще приключат с принудителни административни мерки