Председателите на групи в общинския съвет и представителите на партии в местния парламент се събират днес да решат, с колко да си вдигнат заплатите.
След влизането в сила на промените в Закона за местното самоуправление и местната администрация(ЗМСМА) от декември 2013 г., съветниците имат право да получават 70% от заплатата на председателя си.
В Пловдив председателят на Общинския съвет Илко Николов получава по 1350 лева на месец. Ако съветниците се възползват от максимално допустимите 70%, заплатите им ще станат 945 лева. Към тази сума се добавят и близо 700 лева за представителни разходи, които всеки съветник има право да получава всеки месец, срещу представена фактура.
В момента заплатите на пловдивските общински съветници са между 180 и 200 лева на месец, без представителните разходи.
Срещата на съветниците е от 14.00 часа в една от залите на общинския съвет в Пловдив.