Само за последните два месеца от Общинския инспекторат в Благоевград са реагирали и са регистрирали близо 1000 сигнала за нарушения и вандалски прояви.
Те са от сорта на ограбено и счупено общинско имущество до силна музика и междусъседски проблеми.
Дива свиня се разходи в центъра на Перник (СНИМКИ)
Един от най-куриозните случаи обаче е сигнал, получен покрай коледните и новогодишни празници, а именно гонитба на малко домашно прасенце, предава БНТ.
Получена е информация, че то се разхожда свободно из улиците на града. Случаят е обработен от Общинския приют за безстопанствени животни. Прасенцето е било намерено и собственикът е бил открит, като е обещал да си го прибере.

В официалната система за подаване на сигнали към Общината най-много са тези в категория "осветление". Най-често хората се оплакват от липса на осветление или нарушено осветление.
Следва категорията "околна среда", където има нерегламентирано изхвърляне на отпадъци и разбира се категорията за "нарушени улични или тротоарни настилки".
Няма чак толкова много сигнали, които са свързани с вандалски проявите. Те винаги налагат съдействие с органите на МВР. И в такива случаи се налагат глоби и санкции.
В наредбата за опазване на общинската собственост и обществения ред са разписани тези правила. По отношение на общинската инфраструктура и общинската собственост санкциите могат да варират от 50 до 500 лева.
Глиган се разходи в тунел „Витиня“ (ВИДЕО)
Пример за такъв случай е кражбата на част от покривната конструкция на драматичния театър „Никола Въпцаров“. Той е от 13 срещу 14 февруари. Община Благоевград разбира за него чрез писмо от МВР.
От общината са предоставили записи от видеокамерите от общинската система за видеонаблюдение и извършителите са задържани. Има случаи, в които извършителите на вандалски прояви не могат да бъдат открити. В този случай за Общината остава да отстрани повредите за сметка на общинския бюджет.
Системата за видеонаблюдение работи 24/7. Това е предимството на този тип съвремени платформи за подаване на сигнали. Общинският инспекторат е с работно време от 8:00 до 22:00 часа, включително събота и неделя в този сезон.