Паскалев уволни дисциплинарно данъчния инспектор Елеонора Йорданова
Паскалев уволни дисциплинарно данъчния инспектор Елеонора Йорданова / netinfo

Кметът на община Благоевград Костадин Паскалев уволни дисциплинарно инспектора по приходите в дирекция “Местни данъци и такси” Елеонора Йорданова, съпруга на екскмета на с. Дъбрава Стоян Йорданов.

Вътрешна проверка, разпоредена със заповед на градоначалника във връзка с писмо на Областната дирекция на полицията в Благоевград за декларираните товарни автомобили, собственост на “Мици транс” ЕООД, с. Бело поле, е уличила Йорданова в сериозни нарушения.

В информационния масив на дирекция “Местни данъци и такси” Елеонора Йорданова е въвела неверни задължения за моторни превозни средства - без собствениците им да са подали декларация по чл. 54, ал.1 от Закона за местните данъци и такси за деклариране на МПС, без талон и документи за собственост и без квитанции за платен местен данък.

Въведени са неверни параметри за превозните средства, вследствие на което общинският бюджет е ощетен с 5 427,88 лв. За два от влекачите няма платен данък възмездно придобиване, с което кметската хазна е ощетена с още 3 029,03 лв.

Няма започната административно наказателна преписка по повод разпоредбата на чл. 54, ал. 1 от ЗМДТ, не са налагани и административни наказания във връзка с извършеното нарушение, са други констатирани нередности в работата на общинския служител Елеонора Йорданова.

От извършените от Йорданова нарушения само за 3-те автомобила на фирма “Мици транс” ЕООД бюджетът на община Благоевград е ощетен с 8 456,91 лв.

На 9 октомври със заповеди на кмета от Елеонора Йорданова са изискани писмени обяснения по констатациите на проверката и е ограничен достъпът й до архива, за да бъдат предотвратени следващи незаконосъобразни действия от нейна страна, уточняват от кметска администрация.

Назначена от кмета комисия е направила днес проверка на наличните документи на работното място на Йорданова. Открити са незаведени в деловодството на общината декларации за определяне на данък върху превозното средство,   декларации, заведени с вече съществуващи номера на декларации на други собственици, както и незаведено писмо от сектор “Пътна полиция”. Намерени са и още 9 свидетелства за регистрация на МПС, непридружени от декларации.  

Установено е още, че Йорданова е въвеждала в информационната система на дирекция “МДТ” задължения за данък върху моторното превозно средство без наличието на задължителна декларация от лицето-собственик. Въпреки отсъствието на такава декларация Елеонора Йорданова, в качеството й на орган по приходите, не е започнала административно производство срещу нарушителите, не е стартирала процедури и не е съставила актове за установяване на административни нарушения.

В резултат на действията на Йорданова и липсата на декларации и приложения към тях, не е събран данък за възмездно придобиване, чийто размер ще бъде уточнен след извършване на допълнителни проверки.

Община Благоевград ще провери всички случаи, станали повод за дисциплинарното освобождаване на Елеонора Йорданова.

Добави ни в предпочитани източници в Google