10 000 жилища са без ток в Шотландия заради ураганни ветрове
10 000 жилища са без ток в Шотландия заради ураганни ветрове / netinfo

Близо 10 000 жилища останаха без ток в Шотландия, която тази седмица е връхлетяна от ураганни ветрове с рекордна сила за последния четвърт век. Това предаде ИТАР-ТАСС, цитирайки електроснабдителната компания, която работи по възстановяването на електроподаването в района, пострадал от бурята. За да ускори ремонта, компанията е задействала три хеликоптера.

Повечето домакинства - или около 6400 жилища, останали без електричество, са в района Аргайл в Западна Шотландия.

Вече е стабилизирана ситуацията около двата танкера "Петроял банф" и "Аполо спирит", които бяха откъснати от котвите си и принудени да излязат на дрейф в открити води в Северно море на около 190 км източно от град Абърдийн. Всички членове на екипажите на плавателните съдове са на борда, не е установено изтичане на петрол.

В четвъртък в планинските райони на Шотландия поривите на вятъра достигнаха скорост 265 км в час, припомня ИТАР-ТАСС, цитирана от БТА. Хиляди училища прекратиха занятията, затворени бяха също така държавни музеи, библиотеки, университети и спортни центрове. В редица градове бяха нанесени значителни щети на инфраструктурни обекти, бяха разрушени вятърни електростанции, мостове и нежилищни сгради. Лошото време доведе и до временно спиране на жп превозите, както и до забавяне и анулиране на десетки полети.

10 000 жилища са без ток в Шотландия заради ураганни ветрове
netinfo