Ваня Стамболова подобри рекорд на 400 метра
Ваня Стамболова подобри рекорд на 400 метра / netinfo

Ваня Стамболова спечели сребърен медал в спринта на 400 метра за жени на втория турнир от Златната лига по лека атлетика "Газ дьо Франс", като постави и нов национален
рекорд - 49,96 секунди.

Въпреки слабата стартова реакция (0,408 секунди - най-слабо от всички състезателки) възпитаничката на треньора Георги Димитров допусна пред себе си само лидерката в световната ранглиста Саня Ричардс (САЩ) - 49,73 секунди.

Зад българката обаче останаха такива известни имена като световната шампионка от Едмънтън 2001 Ейми Мбаке Тиам (Сенегал) - трета с 50,54 секунди и двукратната световна шампионка Ана Гевара (Мексико) - четвърта с 50,79 секунди, бронзовата медалистка от световното първенство в зала от Москва 2006 Кристин Амертил (Бахама) - шеста с 51,35 секунди носителката на няколко световни титли от щафетата 4 по 400 метра Наталия Антюх
(Русия) - седма с 51,39 секунди.

Освен това Стамболова подобри с цели 10 стотни досегашното върхово постижение на страната - 50,06 секунди, поставено от нея по време на турнира Вулпев-Бахчеванов на 25 юни в Пловдив. С резултата си от 49,96 секунди Стамболова стана и първата българка, която бяга под гросмайсторската граница от 50-те секунди, и се изкачи на второ място в световната ранглиста за сезона.

В състезанието не участваха само две от най-добрите лекоатлетки в тази дисциплина - световната шампионка в зала Олесия Красномовец (Русия) и олимпийската и световна шампионка на открито Тоник Уилямс Дарлинг (Бахама).