Сребро за Венелина Венева на Евро 2006
Сребро за Венелина Венева на Евро 2006 / netinfo

Венелина Венева спечели сребърен медал в скока на височина за жени на Европейското първенство по лека атлетика в шведския град Гьотеборг.

Възпитаничката на треньора Георги Димитров зае второто място с 203 см, преодолени от втория опит. Това е изключителен успех и връх в кариерата на Венева. Шампионка също с 203 см, но от първи опит, стана белгийката Тиа Ейбо. С преодоляването на тази височина Ейбо постави национален рекорд на Белгия.

Голямата фаворитка за титлата - световната и европейска шампионка Каиса Бергквист (Швеция) трябваше да се задоволи с бронзовото отличие с 201 см. Олимпийската шампионка от Атина 2004 и световна шампионка в зала от Москва 2006 Елена Слесаренко (Русия) пък остана без медал - пето място със 199 см.

Световната вицешампионка в зала Бланка Влашич (Хърватия) също не успя да вземе отличие - четвърто място с 201 см. Въобще състезанието бе изключително оспорвано, като четири състезателки преминаха двата метра.

Ким Геверт (Белгия) спечели титлата и на 200 метра, след като само преди два триумфира в по-късия спринт - 100-те метра. 28-годишната белгийка бе с класа над съперничките си и
финишира първа за 22,68 секунди, оставяйки далеч зад себе си рускините Юлия Гушчина - 22,93 секунди и Наталия Русакова - 23,09 секунди. По този начин Геверт направи своеобразен дубъл и удвои титлите за Белгия от еврошампионати по лека атлетика.

Досега само легендата Гастон Рьолант на 3000 метра стипълчейз през 1962-а година и маратонецът Карел Лисмон през 1971-а година бяха донесли злато за тази страна.
Преди четири години Геверт бе втора и в двете дисциплини, но сега стъпи на върха и на 100 и на 200 метра.

Сузана Калур зарадва представителите на домакините със златен медал на 100 метра с препятствия - 12,59 секунди, следвана от ирландката Дервал О'Рурк - 12,72 и от германката Кирстен Болм - 12,74 секунди. Това бе втора титла за Швеция след тази на Каролина Клюфт в седмобоя. Шампионката от преди четири години Глори Алози (Испания) остана без отличие - четвърто място с 12,86 секунди.

Световният рекордьор и олимпийски шампион Роман Шебърле (Чехия) пък защити титлата си в десетобоя. Шебърле поведе още от началото и не изпусна водачеството до края. Чехът триумфира с 8526 точки, а негови подгласници станаха унгарецът Атила Живоцки - 8356 точки и руснакът Алексей Дроздов - 8350 точки.

Финландецът Юка Кескисало изненадващо се наложи на 3000 метра стипълчейз с 8:24,89 минути, следван от Хосе Луис Бланко (Испания) - 8:26,22 минути и от Буабдала Тари (Франция) - 8:27,15 минути. Кескисало донесе първата в историята на Финландия титла в тази дисциплина. Европейският рекордьор и втори от Мюнхен 2002 Симон Вруман
(Холандия) не застана на старт поради хранително отравяне.