ЦСКА загуби и от Фенербахче - 1:3 гейма
ЦСКА загуби и от Фенербахче - 1:3 гейма / Снимка: Gong.bg

Волейболният ЦСКА допусна втора загуба в Група А на Шампионската лига. Този път, като домакини, "червените" отстъпиха на турския Фенербахче с 1:3 гейма (22:25; 23:25; 25:23; 21:25)

Червените стартираха с добра игра първото си домакинство от Шампионската лига. Младите българи играчи показаха самочувствие и амбиция срещу Фенербахче през препълнените трибуни на зала Христо Ботев.

Силните чуждестранни единици обаче в състава на турците бе решаващо за резултата – Владимир Гърбич, Брук Биленг и Томислав Кошкович.

Началото на мача бе равностойно с игра точка за точка. Първото техническо прекъсване бе при 8:6 за Фенербахче, българските шампиони изравниха за 7-ми път при 10:10, но гостите дръпнаха след два американски атаки – 14:11. Червените отново догониха 15:15, но Брукс направи 16:15. Първият и единствен ас бе на Бойко Бонев за 20:20. Сашо Попов направи две смени, като пусна в игра Даниел Пеев и Стоян Самунев. Светозар Иванов за втори път се разписа при 22:24, но Фенербахче затвори гейма с 25:22. ЦСКА по-малко грешеше в играта, но деветте атаки на Кошкович и шестте на Билингс бяха недостижими за Колев и Майо – съответно с 4 и 5 точки.

На приливи и отливи се движеше резултата през втората част – домакините повеждаха, догонваха. След 4:3 за ЦСКА, Владимир Гърбич излъга кениеца Филип Майо и Фенербахче поведе със 6:5. Червените отново обърнаха – 8:6. На фона на „Бийте турците” от трибуните двата отбора на полети на три пъти са размениха водачеството в резултата. При 16:15 за тима на Сашо Попов, на полето отново се появиха и мажоретките на ЦСКА.

Последва спор точка за точка, като ЦСКА повеждаше, а гостите догонваха. Пак за затвърждаване на посрещането при 20:20 в игра влезе 38-годишният Даниел Пеев, но Томислав Кошкович направи ас за 21:20. Майо върна равенството – 21:21, тогава Бойко Бонев излезе, на негово място се появи Богомил Аначков и веднага излезе.

Турският първенец успя да се откъсне в резултата - 23:21, след което двата отбора сгрешиха от начален удар. Гостите дори изпуснаха геймбол при 24:22, след като Брук Билингс регистрира втора поредна грешка от сервис, 38-годишният Гърбич обаче с опита си затвори гейма при 25:23. Така ЦСКА вече губи с 0:2 гейма, а агитката разпъна транспарант „В духа на европейските шампиони!”.

Третият гейм и двата отбора започнаха без смени в съставите си, въпреки че Иван Колев и Филип Майо доста лоши показатели, а за ЦСКА само двата центъра бяха с положителен актив. Техническите прекъсвания бяха при 8:6 за червените, а второто при 16:15 за Фенербахче. Между тях Владимир Гърбич и Брук Билинг изнасяха волейболни лекции, а ЦСКА догонваше. При 12:13 Сашо Попов смени разпределителите – на мястото на Иван Зарев влезе Николай Найденов.

Развоят на играта продължи в същия дух – турците повеждаха, българите израняваха, като за кратко само ЦСКА излезе напред в резултата при 18:17, но Гърбич бързо върна 18:18. Кошкович направи 19:19, но при последвалата атака би твърде силно и топката излезе в аут – 20:19. Стойко Ненчев показа сила и като най-добър на полето, реализира ас за 21:19. Партньорът му при мрежата и също с положителен актив Светозар Иванов излъга Гърбич – 22:19 за ЦСКА. Отново Зарко се разписа за 23:20. Кошкович надигра Майо и направи 21-ва точка за гостите. Първият домакински геймбол бе дело на опитния плеймейкър Ники Найденов – 24:21. Билингс върна в играта тима си 24:22. Филип Майо твърде силно атакува и прати топката в аут – 24:23 и ЦСКА изпусна втори шанс да вземе частта. Кениецът обаче поправи грешката си направи 25:23, а с това ЦСКА взе първи гейм при дебюта си в Шампионската лига.

Иван Колев и Бойко Бонев стабилизираха играта си, но тримата чужденци във Фенербахче останаха с изключително стабилна игра и през четвъртия гейм. Частта започна добре с 2:1 точки за ЦСКА след акция на Бойко Бонев. След това обаче гостите обърнаха и взеха инициативата 4:2 и 8:6. При 14:15 четвърта хартиена топка падна на игралното поле, а турският тим взе второто прекъсване с 16:14.

Отново пернишкият посрещач Бонев демонстрира класа, като изравни за 9:9, а след на два пъти спечели двубой на мрежата с американеца Бруук Билингс. Теодор Салпаров спасяваше неспасяеми топки, за да може ЦСКА да продължи да играе с надежда за обрат.

След паузата обаче гостите успяха да поведат с 18:15, 20:16, 23:17. Червените успяха да реализират четири поредни точки и намалиха пасива си от 6 на 2 (21:23). Мачболът на турците бе при 24:21 и те затвориха срещата още при тази си първа възможност – 25:21 и 3:1 гейма за Фенербахче срещу ЦСКА.

Най-резултатен за червените бе Филип Мейо с 20 точки, а Бойко Бонев завърши с 11. Най резултатен за гостите бе Бруук Билингсс 29. Томислав Кошкович направи 16, а 38-годишният Гърбич – 11.

Така пред близо 200 зрители в зала „Христо Ботев” ЦСКА претърпя втора загуба в турнира на най-добрите в Европа. От втория си мач обаче „червените” записаха първи гейм в актива си. Следващия мач за възпитаниците на Александър Попов е срещу полския Честохова, където играе Свилен Мляков на 9 декември от 17:30 отново в зала „Христо Ботев”. Този мач може да се окаже решителен за третото място в група А на най-престижния клубен турнир на Стария континент.

На трибуните бяха още Тони Зетова, Румен Петков, Аспарух Никодимов, бременната в 8-мия месец волейболистка на ЦСКА и националния Диана Ненова и много други.

Стартовите шестици на двата отбора:

ЦСКА (ст.тр Александър Попов) : Стойко Ненчев, Светозар Иванов, Иван Зарев, Бойко Бонев, Иван Колев, Филип Майо, Теодор Салпаров – либеро

Резерви: Стоян Самунев, Даниел Пеев, Николай Найденов, Емилиан Мирчев

Фенербахче (ст.тр. Гиорги Деметер): Барис Хамаз, Арслан Екси, Владимир Гърбич, Бруук Билингс, Томислав Кошкович, Хакан Фертели, Рамазан Серкан Калъч – либеро

Резерви: Бурак Явуз, Емре Батур, Мурат Аслан, Али Печен, Фатих Улусо